II tüüpi diabeet ja veresuhkru näit 28.06.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Tahaksin teada, kas närvipinge võib tõsta veresuhkrut. Nimelt võeti mul vereanalüüs 10 minutit enne operatsiooni veebruaris- see oli 8,0, lasin teha kordusanalüüsi juunis, kuid oli ka väga pingeline aeg, siis oli see 7,6- mõlemad näidud on võetud tühja kõhuga veeniverest.

Kui ma muretseksin endale veresuhkrumõõtja, kas saaksin kindlaks teha, kas mul on II diabeet, perearst ei taha uut saatekirja anda.

Kuidas ja kui tihti peaksin veresuhkrut mõõtma?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tugev psüühiline ja füüsiline stress võivad mõnevõrra tõsta veresuhkru väärtusi. Psüühika mõju on siiski suhteliselt tagasihoidlik ja lühiajaline. Kui on varem korduvalt esinenud üle 7 mmol/l veresuhkru väärtusi, tuleks selguse saamikseks määrata suhkrusisaldus korduvalt veeniverest hommikul tühja kõhuga või teha suhkrukoormuskats (mõõtmised samuti veeniverest). Glükomeetriga veresuhkrute mõõtmisest diagnoosi täpsustamiseks ei piisa.
Kui perearst on juba praegu arvamusel, et Teil on suhkurtõbi, kaldun arvama, et tal on õigus. Sel juhul saate perearstilt nii tasuta glükomeetri kui kohased ravisoovitused.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.