Autoimmuunne kilpnäärmehaigus 11.05.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul avastati 2 kuud tagasi autoimmuunne kilpnäärmehaigus. Enesetunne on aga väga halb, nimelt on mul ületalitluse sümptomid - südamepekslemine, närvilisus, õhupuudus, higistamine. Perearst ütles, et see haigus ravi ei vaja, aga kas on võimalik, et selle lühikese aja jooksul on see haigus üle läinud ületalitluseks?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Krooniline autoimmuunne türeoidiit ei põhjusta mingeid vaevusi, kui tekkinud ei ole üle- või alatalitlust. Kui hormoonanalüüs on korras, on kilpnäärme talitlus normis ja ravi vaja ei ole. Haigust ennast välja ravida pole võimalik.
Kilpnäärme talitlushäired ei teki tavaliselt üleöö. Kilpnäärme ületalitlus võib siiski paari kuu jooksul kujuneda, alatalitlus viib vaevusteni aeglasemalt. Igaks juhuks soovitan pöörduda perearsti poole. Hormoonanalüüsiga on kerge selgitada, kas kilpnäärmel on osa Teie vaevuste kujunemisel.
Tervitades,
Anu Ambos.