Toksiline adenoom 11.05.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

töötervishoiu arsti külastades avastas ta kõrgenenud võrdhaardelised T-sakid EKG-s ja suunas edasi perearstile, kust siis edasi kardioloogi ja spordiarsti juurde (treenin regulaarselt). Kardiolooog võttis igaks juhuks ka kilpnäärme analüüsid ja tulemuseks oli TSH 0,028. Varasemalt on avastatud struuma, ent muid kaebusi pole olnud (lisasin vanade uuringute failid, uusi kahjuks elektroonselt ei ole). Nüüd on vahetevahel nii, et süda hakkab kiiresti lööma (vahel täiesti iseenesest) ning kuuma ka eriti ei talu, higistan väga kergesti. Aasta tagasi on anaeroobse treeningu ajal olnud kokkukukkumine ja sageli esineb tugev iiveldus anaeroobse treeningu järgselt venitusfaasides. Endokrinoloogi juures võetud täiendavatest analüüsidest mingeid kõrvalekaldeid ei leitud, ent sonograafia näitas endiselt sõlma, millel nüüd on lisandunud väga aktiivne verevarustus kilpnäärmes. Samuti läbisin stsintigraafia uuringu, tuvastamaks, kas tegu on nn kuuma sõlmega, ent see uuring näitas, et kogu kilpnääre on ühtlaselt aktiivne. Endokrinoloog pakkus välja radiojoodravi, millega ma esialgu ka nõustusin, kuid kodus netist uurides lõin kõhklema ja soovisin lihtsalt jälgimisele jääda (septembris tagasi), kuna mingeid erilisi vaevusi see olukord mulle ju ei põhjusta ja ei tahaks nii radikaalselt kohe tegutsema asuda. Samas tundub mulle, et kogumis on analüüside/uuringute tulemused teineteisele vasturääkivad (kas kogu kilpnääre väga intensiivse verevarustusega või nagu sonograafia näitas, ainult adenoom) Samuti pole ju ka muid muutusi, teiste hormoonide taseme tõusu ega muud tüüplilist, mis ületalitlusele võiks viidata. Sooviksin Teie arvamust, kas selline seisund vajab ilmtingimata radiojoodravi? Kas praktikas on ette tulnud ka iseeneslikku normaliseerumist analüüside puhul? Millised on riskid südamele ja kas sportida võib sama intensiivsusega edasi? (4-5x nädalas, sh 1 anaeroobne treening pulsiga 170-180). Lisaks on ka päikese ja solaariumiallergia viimase 1,5 aasta jooksul välja löönud (ravimitest tarvitan regulaarselt vaid glükokortikosteroide, Dermovate salv psoriaasi raviks), kas sellel võib olla ka seos kilpnäärmega?
Ette tänades...

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tegelikult ei ole Teie uuringute tulemustes midagi vastukäivat. Tegemist on autonoomsete sõlmedega hulgisõlmelise struumaga. Ületalitlus on esialgu tagasihoidlik ja episoodiline, mistõttu hormoonanalüüsidest on mõõdukalt langenud üksnes TSH. Aktiivne veresvarustus Teie kilpnäärmes on selline olnud kogu aeg, lihtsalt varem pole radioloogid seda niimoodi kirjeldanud.
Kilpnäärme talitluse normaliseerumine iseeneslikult on vähetõenäoline, pigem kaldub ületalitlus aja jooksul süvenema. Siiski on momendil hormonaalsed nihked tagasihoidlikud, olete noor ja terve. Seega võite olla ka jälgimisel, suureks ohuks minimaalne ületalitlus Teile ei ole. Kuumatalumatus, higistamine ja südamekloppimine on kilpnäärme ületalitlusele iseloomulikud vaevused. Kui lisandub füüsilise jõudluse ja koormustaluvuse langus, on aeg radiojoodravi uuesti kõne alla võtta.
Kilpnäärmehormoonide taset võivad mõjutada suukaudsed glükokortikoidid (salvide määrimine nahale ei mõjuta). Kui võtate glükokortikoide pikaajaliselt ja suuremas annuses, tuleb nende võimalik mõju endokrinoloogiga läbi arutada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.