Kilpnäärme ületalitlus ja raseduse planeerimine 06.05.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Märtsis 2009 sünnitasin lapse ning juulis diagnoositi mul kilpnäärme ületalitlus, kui TSH oli 0,005. Lisaks ilmnes kilpnäärmes sõlm ning autoimmuunne türeoidiit. Raviks sain Tiotili, mida võtan siiani. TSH näit on aga paranenud nii, et juba jaanuaris oli see 0,5 ning on püsinud sel tasemel juba 4 kuud. Hetkel olen ka last rinnast võõrutamas.

Minu küsimus puudutab aga järgmise raseduse planeerimist. Raviarst soovitab veel oodata, kuigi nentis, et raviskeemiga 1 tablett Tiotili päevas ei ole rasedus ka vastu näidustatud. Milline oleks Teie seisukoht, kas selline TSH on liiga kõrge väärtusega ja võib kuidagi olla ohtlik uuele rasedusele?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie TSH on normi piires. Siiski ei soovita ka mina türeostaatilise ravi foonil uut rasedust planeerida, vaid oodata veel mõni kuu, et ületalitlus lõplikult mööduks ja saaksite uue raseduse ajal ravimiteta hakkama. Tiotiil ei ole lootetoksiline ja kilpnäärme ületalitlus tavaliselt rasestumist ei takista ja ka lootekahjustusi ei põhjusta. Siiski on üksikjuhtudel kirjeldatud nii raseduse katkemisi kui loote väärarenguid. Seega, milleks riskida!
Tervitades,
dr. Anu Ambos.