TSH näitaja tõus 19.04.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul on kilpnäärme alatalitlus, mis avastati 3 kuud tagasi, siis oli TSH 10,1 , S-fT3 5,48 , SfT4 10. Hakkasin saama L-thyroxini 50mq, järgmiseks kuuks olin saanud TSH juba 5,4 peale ja olin rõõmus, minu naistearst aga arvas, et see on langenud liiga aeglaselt ja suurendas doosi 75mq päevas. Võtsin sellist doosi siis kuu aega. Nüüd, tehes uue analüüsi sellel kuul, oli TSH tõusnud 6,54 peale, SfT4 12 SfT3 6,22. Kuidas kommenteerite Teie seda ,miks TSH on tõusnud hoopis, doosi sai ju ometi suurendatud, et TSH langema hakkaks, miks ta võis tõusta? Olen igal hommikul korralikult rohtu võtnud ja olen mures. Kas doosi tuleks jälle suurendada nüüd? Kas on olemas mingeid toite, ravimeid või muid tegureid, mis võivad suurendada alatalitlust ja samuti ka võimalusi mingil moel veel ise kaasa aidata, et TSH normi saada? Oleme juba üle aasta üritanud ka last saada ja läbi elatud emakaväline rasedus ja tehtud laparoskoopia ja saanud ka 3 kuud Serophene-ravi ja Ovitrelle süste, kuni nüüd 3 kuud tagasi alles avastati mõõdukas alatalitlus. Palun öelge, kas see võib olla ka suureks põhjuseks, miks ei ole õnnestunud rasestuda? Hakkasin võtma Eleviti vitamiine,et soodustada rasestumist. Kas võib võtta neid vitamiine koos L-Thyroxiniga ja kui ei, siis milliseid vitamiine Teie soovitaksite? Ette tänades M.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Muretsemiseks ei ole põhjust. Kilpnäärme mõõduka alatalitluse põhjuseks on Teil tõenäoliselt krooniline autoimmuunne türeoidiit. Selle puhul esineb mõnikord minimaalset TSH tõusu ka täiesti normaalsete kilpnäärmehormoonid juures (TSH ei ole kilpnäärmehormoon, seda toodetakse hüpofüüsi essagaras ja see on nn. regulaatorhormoon, mille tase langeb, kui kilpnäärmehormoonide tase tõuseb ja tõuseb, kui kilpnäärmehormoonide tase langeb).
Soovitan jätkata L-türoksiini 75 mcg päevas ja teha uued analüüsid 3-4 kuu möödudes. Kuuajalise intervalliga pole mõtet TSH-d määrata, selle väärtus muutub aeglaselt ja nii võibki saada vastuolulisi andmeid.
Kilpnäärme mõõdukas alatalitlus võib küll mõjuda viljakusele ebasoodsalt, kuid emakavälist rasedust see kindlasti ei põhjusta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.