Stressi roll rasestumises 30.03.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist. Oleme abikaasaga üritanud pool aastat uut last. Meil on juba kolm poega, noorim on kolmeaastane. Uus rasestumisüritus ei õnnestu aga kuidagi. Naine on käinud ka uuringutel, et ehk on midagi viga, kuid ei ole!
Olen aru saanud, et naine on olnud stressis ja tahakski teada, kas see võib olla põhjus, miks rasestumine ei õnnestu?
LP.J

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei ole ma päris õige inimene sellele küsimusele vastama. Ma ei ole ei viljakusspetsialist (günekoloogid ja androloogid) ega psühhiaater (psühholoog). Oma kolleegide arvamustest olen järeldanud, et kramplik lapsetegemisüritus jääb mõnigi kord tulemusteta ka täiesti tervetel inimestel, samas kui spontaanne ja pingevaba lähedus viljastab nii mõnegi naise, kelle võimalusi emaks saada on loetud problemaatiliseks.
Üks mõte veel. Kas olete mõelnud abikaasa koduse töökoormuse üle? Kolm poega pesta-toita-koristada tähendab 12-16 tunnist tööpäeva 7 päeva nädalas. Kas abikaasa magab piisavalt? Kas ta on kodust välja saanud? Kas olete teinud talvel mõne päikesereisi? Kas olete käinud viimase kuu aja jooksul koos teatris, kontserdil, sõpradel külas? Kurnatud organismi viljastumisvõime väheneb, see on loodusseadus.
Ja veel teinegi aspekt... Kirjutate, et abikaasa on käinud uuringutel. Aga Teie? Kolme aasta jooksul võib mõndagi juhtuda mitte üksnes naise, vaid ka mehe viljakusega. Soovitan tõepoolest androloogiga nõu pidada!
Tervitades,
dr. Anu Ambos.