Kilpnäärme ületalitlus stressist või vastupidi 11.03.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Esitasin eile õhtul kilpnäärme kohta ühe küsimuse, aga unustasin üht asja siiski küsida. Et kas kilpnäärme ületalitlus võib tekkida stressist või siis on stressi tunnused ikkagi kilpnäärme ületalitluse tagajärg? Sest mul näitavad analüüsid kalduvust ületalitlusele ja kõik väga ebameeldivad sümptomid on ka (südame rütmihäired, silma- ja peavalu, tohutu väsimus, mälu- ja keskendumisraskused, silmade valgustundlikkus, pea paks jne), aga perearst väidab, et tegu võib olla hoopis stressi tagajärjega ja põhjus on emotsionaalses ajus, mis töötab üle ja paneb üle töötama ka kilpnäärme. Et kui ravida antidepressantidega, peaks korda saama. Aga on see nii? Kas peaks eelkõige ravima stressi ja siis läheb ka kilpnääre korda või vajaks siiski eelkõige ravi kilpnääre? Jah, ma olen nõus, et mul võib olla ärevushäire, sest olen loomult muretseja, aga sellega ma nõus pole, et mul on depressioon, sest mu meeleolu on hea, ma tahaks asju teha, lihtsalt füüsiliselt on nii paha ja valus olla. Suur tänu Teile vastuse eest ja vabandan, et ühekorraga ei saanud küsitud.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme ületalitlus stressist ei teki. Kui Teie kilpnääre on täiesti terve, ei ole stress kuidagi võimeline talitlushäireid põhjustama. Diffuusset toksilist struumat põdevatel patsientidel on haiguse ägenemisi mõnikord stressiga seostatud, kuid kindlad tõendid selle kohta puuduvad.
Kõigepealt tuleb kindlaks teha, kas Teil on üldse mingit kilpnäärmehaigust või mitte. Kui ei, ei ole kilpnäärmega mõtet edasi tegeleda ja vaevuste põhjuseid tuleb otsida mujalt.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.