Kilpnäärme puudumine 03.03.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Mul on kilpnääre halvaloomulise kasvaja tõttu eemaldatud 15 aastat tagasi. Hiljuti hambaarsti külastusel selgus, et hambad on pehmed ja kuna ka küüned murduvad, siis arst soovitas hakata võtma lisaks kaltsiumi. Kas on õige tema väide, et kaltsiumi omastamine võib kilpnäärme puudumise tõttu olla puudulik? Kas kilpnäärme puudumine võib põhjustada naisel nö. vanemat bioloogilist vanust, kui on tegelik vanus ja olla lastetuse põhjuseks?
Kas kilpnäärme puudumine lühendab ka eluiga?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme eemaldamise järel korraldatakse asendusravi L-türoksiiniga. Tõenäoliselt tehti nii ka Teie puhul. Kui asendusravi on adekvaaltne (kilpnäärmehormoonid on asendusravi foonil korras), ei põhjusta kilpnäärme puudumine kiiremat vananemist ega lühenda eluiga. Kui asendusravi on ebapiisav ja kujuneb kilpnäärme alatalitlus, on sel kahtlemata kogu organismi kahjustav mõju.
Kaltsiumi D-vitamiiniga võib kevad-talvisel perioodil, kui päikest on vähe, tarvitada küll. Oluline on ka toidulaua mitmekesisus. Samas ei põhjusta kilpnäärme puudumine adekvaatse asendusravi korral mingit kaltsiumi ainevahetuse häiret.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.