13aastase tütarlapse kasv 02.03.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
mul on mure 13aastase neiu pärast, kes hetkel juba 180cm pikk ja kasvutempo ei näi raugevat. Kas võib olla tegu kasvuhormooni ületootlusega, kas on võimalik kasvu kuidagi peatada? Üldiselt on ta veel täitsa lapseohtu, naiselikke vorme pole ja menstruatsiooni samuti mitte.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan pöörduda algul oma perearsti vastuvõtule ja paluda suunamist lasteendokrinoloogile. 180cm on 13-aastase tütarlapse jaoks tõepoolest üsna palju. Tütarlastel on kasvuspurt puberteedi alguses (enne menstruatsioonide algust). Rinnanäärmete suurenemine peaks siiski juba mägatav olema, samuti mõningane karvakasv kanlaalusi ja häbemel.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.