kilpnäärme operatsioon 10.02.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

mul on suurenenud kilpnääre. Vereproovid on suhteliselt korras, kuid viitavad ületalitlusele. On veel sõlmekesi, üks lümf on ka suurenenud. Tehtud on igasuguseid uuringuid (kahtlustati vist lümfivähki), kuid midagi halba ei leitud. Ravi ma ei saa. Nüüd pandi opile aeg. Kas tingimata on vaja kohe opereerida või annaks midagi muud ka veel teha või jättagi asi jälgimisele?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme operatiivse ravi kriteeriumiks healoomulistel juhtudel (vähi suhtes on teid uuritud ja ka ületalitlus räägib selle vastu) on maht üle 50ml. Nii suur kilpnääre ahendab ja dislotseerib teisi kaelastruktuure (hingetoru, söögitoru, kaela veresooned) ja kasvab tõenäoliselt iga aastaga veelgi. Kui Teie kilpnääre on nii suur või suuremgi, on lõikus ravimeetodina igati õigustatud. Kas lõikuse käigus eemaldatakse kogu kilpnääre või ainult osa sellest, selgitab Teile raviarst.
Kui Teie kilpnäärme maht on väiksem kui 50ml, tuleb ületalitlust põhjustava sõlmelise struuma korral kõne alla ka radiojoodravi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.