Torkiv valu kilpnäärmes L-Thyroxini võtmise järel 14.01.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Paar kuud tagasi avastati mul kilpnäärme alatalitlus, TSH oli 11. Arst saatis ka ultrahelisse ja öeldi, et sõlmi ei esine. Endokrinoloog väitis, et sõlmed võivad tulevikus tekkida. Praegu võtan L-Thyroxini 1 tbl päevas. Viimasel nädalal on hakanud esinema torkivad valud kilpnäärme piirkonnas vasakul pool. Vahepeal on asi päris jube, nagu kägistamistunne on ja süda läheb pahaks sellest. Kas on võimalik, et hakkasidki sõlmed tekkima ja sellest? Või ongi see normaalne, et nii on? Kui torkiv valu läheb veel hullemaks, siis pean vist ravi katkestama. Ilma rohtudeta oli kõik normaalne ja ei olnud mingeid kaebusi, kilpnäärme haigus avastati juhuslikult. Kas juhtub midagi halba, kui ravi katkestan?

Ootan teie vastust.
Ette tänades, M.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teil on tõenäoliselt kroonilisest autoimmuunsest türeoidiidist põhjustatud mõõdukas kilpnäärme alatalitlus. Asendusravi L-türoksiiniga on kilpnäärmehormoonide normaalse taseme hoidmiseks vajalik.
Ei krooniline türeoidiit ja L-türoksiin põhjusta kilpnäärme piirkonnas valuaistingut. Millest on tingitud torkelised valud kaela piirkonnas, on mul raske öelda, kuid L-türoksiiniga need ei seostu. Ka sõlmede tekkimine kilpnäärmes on aeglane ja valutu protsess. Krooniline autoimmuunne türeoidiit põhjustab kilpnäärme koestruktuuri muutusi, kuid sõlmelisust tavaliselt ei kujune. Soovitan pöörduda oma perearsti või Teid ravinud endokrinoloogi poole, et valu põhjust selgitada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.