Õhupuudus, südamekloppimine ja kilpnääre 29.12.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mure on järgmine. Paar päeva tagasi tabas mind ennem magamaminekut suur õhupuudus, pea käis ringi ja pulss oli üle 140. Kohale sai kutsutud kiirabi ja haiglas tehti analüüsid ja seal näitas TSH 7,88 ehk siis üle normi. Lisaks on mind pikalt vaevanud klomp kurgus ja samuti on hakanud kaal tõusma ca 5kg (kuigi see on alati mul stabiilne olnud, kunagi ei ole tõusnud, olenemata sellest, mida söön ja teen). Nüüd lähen 3 nädala pärast kilpnäärme ultrahelisse. Kuid enesetunne on ikka paha. Kuna lugesin, et selline õhupuudus ja südamekloppimine jne on paanikahäire tunnused, siis kui suur on tõenäosus, et tingitud oli see kilpnäärmest ehk oli see kilpnäärme haiguse sümptomiks? Ning mis peab olema TSH, kui rohud välja kirjutatakse?.

Aitäh vastamast,
S.(23a)

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Haigla vastuvõtuosakonnas määratud TSH välistas kilpnäärme ületalitluse südame rütmihäirete põhjusena. TSH näit 7,88 mIU/l on mõõdukalt üle normi (N 0,4-4,0) ja viitab pigem võimalikule kergekujulisele alatalitlusele ning välistab ületalitluse. Kilpnäärme alatalitlus ei kiirenda, vaid pigem aeglustab südametegevust.
Selle ühe analüüsi minimaalselt normist erineva tulemuse alusel ei saa aga diagnoosida kilpnäärmehaigust ega ammugi määrata mingit ravi. Seega vajab Teie kilpnääre täiendavaid uuringuid. Kas kilpnääre võiks Teile vaevusi põhjustada, on ilma uuringuteta (kilpnäärme ultraheli, täielik hormoonanalüüs, antikehad) raske öelda. Kindlasti ei ole kilpnääre südamekloppimise ja õhupuuduse põhjuseks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.