Minirini võtmine 09.10.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, Arst kahtlustab mul magediabeeti ning tegi ka vereanalüüsi, kuid sellele konkreetset vastust ei saanud, sest analüüsi tehtavat vaid Tallinnas. Probleemiks on siis pidev urineerimisvajadus ja janu (kestnud see umbes 8 kuud). Arst tegi ka uriini erikaalu analüüsi ning ütles, et ka see viitab magediabeedile, kuid kinnitust vereanalüüsi vastuse näol tal siiski pole. Ometi kirjutas ta mulle välja Minirini tablette ja soovitas neid kohe võtma hakata. Minu küsimus seisnebki selles, et kui selgub siiski, et mul pole magediabeeti(ehkki kõik märgid sellele viitavad, et on), kas siis Minirini võtmine võib kuidagi kahjulikuks osutuda? Ei julge niimoodi, ilma kindla diagnoosita, hakata neid ravimeid võtma või ehk tasuks siiski proovida?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei saa magediabeeti kuidagi vereanalüüsi abil diagnoosida. Korrektseks diagnoosimiseks tuleb teha nn. januproov s.t. Teil tuleb olla haiglas arstliku järelevalve all 8 tundi joomata. Jälgitakse Teie uriini hulka ja erikaalu, kehakaalu, vereplasma osmolaarsust. Proovi võib loomulikult ka varem katkestada, kui viited magediabeedile on ilmsed ja patsiendi enesetunne oluliselt halveneb. Soovitan selle katsu enne ravi alustamist läbi teha. Lisaks tuleks uurida ka Teie hüpofüüsi talitluse teisi aspekte.
Lühiajaline minirini võtmine ei põhjusta iseenesest mingit pöördumatut kahju ka siis, kui Teil magediabeeti ei olegi. Lihtsalt see ei vähenda Teie vaevusi ja lisaks võivad tekkida tursed, vererõhu tõus jne. Ravimi katkestamisel taastub endine olukord. Samas võib enneaegne ravi alustamine põhjustada segadust diagnoosimisel.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.