Üleöö diagnoositud krooniline türeoidiit 25.08.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Veretesti koosseisu juhuslikult perearsti algatusel lisatud kilpnäärme testist selgus, et TSH 25,3 mU/l annab põhjuse külastada endokrinoloogi. Mida ka tegin. Endokrinoloogi sõnul on tegemist kroonilise türeoidiidiga ja määras kohe 100mg L-Thyroxin tabletid 1x päevas kogu ülejäänud eluks. Tegelikult ma saan veel nädala lõpus teada ühe testi tulemused, aga:
* Kuidas see nii äkki tekkida sai? Täiesti ootamatu.
* Miks see on kogu ülejäänud elu ravimatu?
* Mida ma peaks arstilt küsima kui helistan testi tulemuste asjus, sest ma ei tea haigusest midagi.
* Kust saaks lisainfot.
(M25)

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Oluliselt tõusnud TSH väärtus (norm 0,4-4,0 mIU/l) viitab väljendunud kilpnäärme alatalitlusele, mille kõige tavalisem põhjus on krooniline autoimmuunne türeoidiit. Seega on Teie diagnoos ja Teile määratud ravi tõenäoliselt täiesti asjakohased.
Lisaks:
* Miski ei tekkinud äkki. Krooniline autoimmuunne türeoidiit on pärilik ja on Teil meditsiiniliselt tuvastatav olnud tõenäoliselt puberteedieast. Ka kilpnäärme alatalitlus pole kindlasti tekkinud üleöö, vaid u. aasta jooksul järk- järgult. Tagasihoidlik kilpnäärme alatalitlus ei põhjusta mingeid vaevusi ja seepärast pole Teie kilpnääret lihtsalt varem uuritud.
* Kahjuks ei ole krooniline autoimmuunne türeoidiit ravitav ja alatalitluse tekkides on protsess pöördumatu. Seega võib alatalitlus Teil edaspidi üksnes süveneda, mitte paraneda. Samas püsivad adekvaatse asendusravi (L-türoksiin) foonil Teie hormooninäitajad korras ja elukvaliteet hea. Ravimit peab siiski iga päev võtma ja vähemalt kord aastas vereproovi tegema. Samas ei lühenda see tõbi Teie oodatavat eluiga mitte päevagi.
* Küsige arstilt seda, mis Teid huvitab ja muretsema paneb
* Lisainfot saategi eelkõige oma raviarstilt, ka tervise käsiraamatustest. Internetist otsige termini alt "hüpotüreoos"
Tervitades,
dr. Anu Ambos.