kilpnäärme ületalitus 23.08.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

abikaasal avastati vereproovi põhjal kilpnäärme ületalitus. Muid uuringuid veel tehtud pole, sest pole saanud aega eriarstile, aga perearst määras pärast omapoolset telefonivestlust eriarstiga raviks tiamasooli. Uuringuid tahetakse teha alles mõne nädala pärast kui rohi mõjunud olevat. Põhiline tervisehäire, mille pärast sai ka arsti juurde mindud, oli kõrva lukku minek. Esmakordselt juba mitu kuud tagasi. Kuna kõrva lukkuminek ei tundunud midagi erilist, siis algul arstile ei pöördunud, aga kui kõrv hakkas liiga sageli lukustuma ja ka muidu paha olemine s.h. peavalu, siis sai juba arstile räägitud. Perearst kahtlustas nohu, kuigi endal sellist kaebust ei olnud ja määrati nohurohtu, asi ei läind nädalatega paremaks. Kõrvaarst ütles, et kõrv on muidu igati korras, aga miski käik on seal kinni jah. Lõpuks jõuti nüüd kilpnäärmeni. Tunnuseid, mis kirjeldaksid ületalitust, on abikaasal veelgi, näiteks söögiisu, kuid kaal ei tõuse, kõrge pulss, 100 ringis, soojatunne, kiire väsimine. Mure selles, et pärast rohtude võtmisega alustamist on tal kõrvade lukkuminek muutunud isegi tihedamaks, nüüd ka mõlemad kõrvad lukus ja lahti minna nagu enam ei tahagi.
Kuna tegelik põhjus (ja siis ka ravi) pole ikkagi veel teada, siis kas ei saaks/tasuks põhjalikemate uuringutega kiirustada. Vajadusel võiksime nõus olla ka tasuliste protseduuridega, kuid ei tea kas ikka tasuks perearstist ette kiirustada ja mida peaks uurida laskma.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõrvade "lukkuminek" ei ole seotud kilpnäärme ületalitlusega, seega pole ka suurt lootust kilpnäärme ületalitluse ravist selles suhtes abi saada. Soovitan selle kaebusega nina-kõrva-kurguarsti poole pöörduda.
Hoopis teine asi on kiire pulss, kiire väsimune, kaalulangus. Siin on tiamasoolravist tõenäoliselt tuntavalt abi ja kui olete ravimit kuu aega võtnud, on ka vaevused juba oluliselt leevendunud. Endokrinoloog määrab korduvad hormoonuuringud ja vajadusel antikehade tiitri, kilpnäärme ultraheliuuringu või stsintigraafia. Need uuringud täpsustavad diagnoosi, kuid kilpnäärme ületalitluse esmane ravi on kõigil juhtudel sama - tiamasool või propüültiouratsiil.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Kilpnääre ületalitus

Tere. Kui on nii väike ületalitus siis kas võib päikest võtta, reisida soojalemaale puhkama, nüüd suvel??
Kas süüa ja juua võib kõike? Kuidas alkohool mõjutab ületalitus(mis alkohooli võiks tarvitada, ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Selliste hormoonanalüüside puhul nagu Teil (mina nende alusel kilpnäärme ületalitlust ei diagnoosiks) võib nii päevitada, reisida kui ka mõistlikus koguses alkoholi tarbida.
Tervitades,
Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus ja vaktsineerimine

Kilpnäärme ületalitus olnud u 2 aastat, võtan thyrosooli 5mg/p Ei ole veel Covidi vastu vaktsineerida julgenud,
Kas Covidi vastu vaktsineerimine võib võimendada haiguse kulgu?
Tänan vastuse ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Vaktsineerimine COVID-19 vastu kilpnäärme ületalitluse kulgu ei mõjuta. Küll võib seda mõjutada haigestumine COVID-19 infektsiooni. Seega on vaktsineerimine Teie huvides.
Tervitades,
Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus ( järg 76784 )

Kas peale radioaktiivsejoodi muud ravi pole?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Küsimus eelnevalt vastatud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus

Tere. Mul on üsna suur kilpnäärme ületalitus - üle kahe korra suurem kui olla tohiks. Kas ma tohin juua porgandi ja kapsamahla või on see kahjulik? Olen lugenud, et kapsamahlas on joodi. Avaldaks see mulle ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Võite juua kõiki puu- ja juurviljamahlu. Teie kilpnäärme talitlusele see mingit mõju ei avalda (isegi kui mahlas peaks sisalduma mikrokoguses joodi).
Tervitades,
...

Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus

Kas sõlmelise kilpnäärme puhul tablettravi suudab suurenenud kilpnääret väiksemaks teha?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Ei suuda. Tablettravi saab ületalitluse korral aidata kilpnäärme talitlust normaliseerida, kuid kilpnäärme mahulistele muutustele see ei mõju.
Tervitades,
...

Loe edasi

Kilpnäärme ületalitus

Tere!

Mul avastati kilpnäärme ületalitus ja määrati raviks 3x2 tabletti Tiotili päevas. Olen võtnud neid 5 päeva ja tunnen, et süda klopib rohkem kui enne ja õhtuti on raske magama jääda, ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tiotiil ärevust ei tekita. Ärevust tekitab kilpnäärme ületalitlus. Viie päevaga ei ole ravim veel suutnud kilpnäärme talitlusele oluliselt mõjuda ja nii ongi lisandunud veel üks ületalitlusele ...

Loe edasi

kilpnäärme ületalitus

kilpnäärme ületalituse iseloomulik tunnus on kehakaalu langus, mul on diagnoositud kilpnäärme ületalitus, aga millegipärast on kiire kehakaalu tõus.Kas see on loomulik niisuguse haiguse juures.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Umbes 10%-l juhtudest võib kilpnäärme ületalitlus põhjustada kaalutõusu. Seega pole kaalutõus ületalitlusele iseloomulik, kuid erandjuhtudel võib seda esineda. Loota võib, et koos ületalitluse ...

Loe edasi

ületalitus ja jood

tere! kuulsin et pappiloomidele joodi määrides võib neist lahti saada. mul on ületalitus, kas ma võin siis proovida või mõjub see mulle halvasti? enamus on neid dekoltee piirkonnas.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme ületalitluse korral ei soovita joodi ei sisse võtta ega peale määrida. Pöörduga nahaarstile ja leidke teine raviviis.
Tervitades,
dr. Anu ...

Loe edasi

kilpnäärme ületalitus

Tere,
Sooviksin teada kas kilpnäärme analüüsi tulemused TSH 0,013 ja FT4 34,4 on väga paigast ära? Kas niisuguste näitajatega vajaksin tablettravi?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, on paigast ära küll. Tegemist on kilpnäärme ületalitlusega, mille põhjus tuleb selgitada ja mida on vaja ka ravida.
Tervitades,
...

Loe edasi

paast ja kilpnäärme ületalitus

Tere! Palun öelge, kas paast (24 tundi) ja kilpnäärme ületalitus sobivad kokku?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Paastuda võib, kui kilpnäärme ületalitlus on raviga kontrolli all, välja ravitud või remissioonis (vaibefaasis).
Tervitades,
dr. Anu Ambos ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: