Kas on vajalik endokrinoloogi konsultatsioon? 18.08.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 46 aastane naine, eluaeg olnud normkaalus, märtsisni dieete ei ole pidanud, tegelen tervisespordiga, praegu 172/68kg, 2 sünnitust, abb-sid ei ole kunagi tarvitanud, menstr tsükkel korrapärane, opereeritud sapipõis 1998, adenoom rinnast1997. praegu uus adenoom al 2002, mis mammoloogil jälgimisel /op ravi ei vaja/. märtsis pöördusin perearstile, kaebuseks valus kurk alates septembrist, ka aeg-ajalt "vorbi tunne". Perearst suunas kõrva-kurgu tohtrile. Kurguarst:kurgupõhi granuloosne, neel ärritunud ja suunas mind gastroskoopiale.Vastus:maos sappi, väike katuta erosioon, viitab happe üleproduktsioonile, muu OK. Kurgu probleem olevat maost, st maohappe üleproduktsioonist.Raviks controloc 20 1*päevas 3 kuud kurguarsti poolt. Alul läks paremaks, pärast 2 nädalat ravi oli kurguarst tulemusega rahul: kadus vorbitunne, nina läks lahti ja kõrv lukust lahti, kurk parem, kadus kõhatamine/, kuid rohu lõppedes vaevused taastusid /päris korras polnud kurk minu arvates ka ravi ajal koos reflukshaiguse dieediga/. Juuli alul ei olnud kurguarst rahul kurgu-neeluga/ärritatud/, suunas gastroenteroloogile.Vahepeal võtsin kuni gastroenteroloogi vastuvõtu ootamiseni 1 kuu Klux´i. Gastroenteroloog suunas kõhukoopa sonograafiasse ja allergiatestid verest FP3, FP7, FP15,FP51,FP73ja hemogrammi ning TSH 1,86,FT4 16,7, FT3 5,0 ja Kolesterool 5,3,LDL kolesterool 3,04, HDl kolesterool 2,13 triglütseriidid 0,8, glükoos 5,5 /4,1-6,1/.Sonograafiarst küsis, mis mul kaebuseks on. ütlesin, et probleemiks on kurk. Seejärel küsis, et kas mul kilpnääret on uuritud. Ütlesin, et ei. Siis vaatas ta mu kaela ja ütles, et kilpnäärmes igasugu "pahna". kirjutas uuringu tulemusse:kilpnäärmes bilateraalselt erineva suurusega tsüste. Isthmuse osas isoehhogeenne sõlm 0,9*0,4cm. Näärmes verekus üldiselt tõusnud ei ole.Kõhukoopa sonogr oli korras.Sonogr tohter ütles, et ta ei hakka mõõtma, seda teeb ta siis, kui endokrinoloog on tellinud uuringu paketi, et ta kirjutas olulisema. Näitasin seda tulemust ka gastroenteroloogile ja küsisin, et kas ei peaks ka endokrinoloogil end kontrollida laskma, nii soovitas sonogr arst. Gastroenteroloogi seisukoht oli, et teil on allergia, vere ja kilpnäärme anal korras. Kolesterool on veidi kõrgem / üldkol on olnud mul pidevalt kõrgem/. Ja et tänapäeval on enamusel inimestel midagi kilpnäärmes /nad ise seda ei teagi/, kuid kui kilpnäärme vere anal on korras, pole muretseda vaja.Dgn: ösofagiidita gastro-ösofageaalne tagasivoolulhaigus. raviks omeprasool 3 kuud ja juhised dieettoitumiseks. Mida arvatee teie minu pika kirja mure põhjal, kas peaksin ikkagi paluma endokrinoloogi konsultatsiooni ja seda siis sel juhul juba perearstilt? Kurk on mul ikka endiselt vahelduva eduga valus.
Ette tänades
muretseja

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teile kilpnäärme ultraheliuuringu teinud radioloog pidas "pahna" all silmas tõenäoliselt kilpnäärme koestruktuuri ebaühtlust - rohkelt väikseid tsüstikesi, üks isoehhogeenne sõlm istmuses. Tõenäoliselt on kilpnääre normisuurune või normilähedane, olulise suurenemise korral oleks radioloog ka selle ära märkinud. Kilpnäärmehormoonid on Teil korras. Seega on Teil kilpnääret uuritud juba parasjagu. Täiendavalt võiks veel määrata kilpnäärmevastaste antikehade tiitri (TPO), seda võib teha ka perearst. Kõrge tiiter viitab kroonilisele autoimmuunsele türeoidiidile, mis võib olla kilpnäärme koestruktuuri ebaühtluse põhjuseks.
Samas ei leidu Teil kilpnäärmes ühtegi sellist muutust, mis võiks põhjustada kurguvalu ja neelu ärritust. Samuti ei vaja Teie kilpnääre mingit ravi. Vaevuste põhjuseks on siiski krooniline neelupõletik või ülehappesus / reflukshaigus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.