Päevane energiavajadus 02.08.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Mõned aastad tagasi külastasin endokrinoloogi, sest mind vaevas ülekaal ning endamisi kahtlustasin ka kilpnäärme talitluse häiritust. Olin siis 17-18-aastane, 66 kg ning 156 cm. Arst tegi ultraheli ning ei leidnud kilpnäärmel midagi viga olevat. Pahandas vaid, et tulin ülekaalust tingituna endale mingit haigust otsima. Ent raviks kirjutas ta toona, et luua negatiivne kaloraaž. Ma küll täpselt ei mäleta, kuid kas võib olla, et energiakogusena oli seal kirjas "minimaalselt ~1300 kcal päevas? Pärast seda ma hakkasin uurima eri toiduainete energiasisaldust ning võtsin esialgseks sihiks päevaks tarbitavaks kalorite hulgaks jätta 1500 kcal (teadsin, et mu füüsiline koormus on väga madal). Jaotasin selle hulkadeks 400, 400, 400 ja 300 kcal ning hakkasin tarbima rasvavaest toitu, võimalikult palju aedvilju ning õli, või, hapukoore, majoneesi ja maiustused pruukisin menüüst välja.
Nüüd, 22-aastasena kaalun ~52 kg ja pisku hulgal ikka tarbin rasvasid ka.
Tahtsingi teilt küsida, kas minu omaalgatuslikult loodud 400+400+400+300 kcal süsteem võib olla vale või kahjulik? Kas tollane endokrinoloog oleks pidanud aitama mul toiduvalikut koostada või rohkem soovitusi anda?

Lugupidamisega,
L.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Endokrinoloog ei ole toitumisspetsialist ja toiduvaliku koostamisel aitab eelkõige suhkruhaigeid. Terveid kaalulangetajaid nõustatavad kaalukabinetid - Tallinnas näiteks Eesti Diabeedikeskuse kaalukabinet (Sütiste 17) või Eurodieet Lääne-Tallinna Keskhaiglas. Kui soovite oma dieedi kohta spetsialisti hinnangut, soovitan sinna pöörduda.
Tegelikult olete lähtunud oma dieedi koostamisel üsna õigetest põhimõtetest ja nagu kaaludünaamika näitab, olete ka edu saavutanud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.