L-Tyroxini ja kolesteroolitaseme seosest 01.08.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Võtan ligi 10 aastat kilpnäärme alatalitluse tõttu L-Tyroxini. Samuti on mul aastaid olnud kõrge kolesteroolitase (viimati 7,8), mis on kõikinud 5,9 ja 7,9 vahel. Uus perearst kirjutas mulle Crestoni, varem pole kolesterooli alandamiseks ravimeid võtnud.
Hiljuti lugesin, et L-Tyroxin võib tõsta kolesteroolitaset. Kas see vastab tõele? Kui jaa, siis mulle tundub üsna imelik süüa nn ühe suu poolega sisse kolesterooli tõstvat ravimit ja teisalt seda teise rohuga alandada.
Kas toitumise korrigeerimine siin ei võiks aidata?
Olen sale, teen 3 korda nädalas trenni, vererõhk on pigem madal, kui kõrge.
Olen 53-aastane.
Parimate soovidega
Kai

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
L-türoksiin ei tõsta kolesterooli taset (kust küll Te seda lugestite?), vastupidi. Kolesterooli taset võib tõsta kompenseerimata kilpnäärme alatalitlus, mis mõjutab ka rasvade ainevahetust. L-türoksiin on sünteetiline kilpnäärmehormoon, mida kasutatakse kilpnäärme alatalitluse asendusravis. Seega L-türoksiin pigem langetab kolesterooli taset.
Samas ei ole Teil kolesterooli tõus seotud üksnes kilpnäärme alatalitlusega, vaid pigem pärilikkusega ja seega ei piisa normaalse kolestereooli taseme saavutamiseks korras kilpnäärmehormoonidest. Nagu kirjutate, olete sale ja liigute piisavalt, seega on ka elustiil tervislik. Kui Teie südamehaiguste risk on piisavalt kõrge, ongi Crestori (rosuvastatiini) regulaarne tarbimine õige lahendus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.