väsimus 13.07.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

30 aastat tagasi opereeriti minul mürgine kilpnääre, mille tagajärjel tekkis mul kilpnäärme aalatalitus. olin tol ajal 3 aastat grupi peal kuna oli kahjustunud vegetatatiivne närvisüsteem ja tervis ei taastunud varem. Tarvitan praegu L-Thvroxin1 100 mg. 1tbl. päevas ja lisaka sellele Propanoli 4o mg. 1tbl. südame kloppimise vastu. Kilpnäärme vereanalüüsid on korras. Aasta olen tarvitanud ka kõrgenenud vererõhu vastu Atacand 16 mg 1 tbl. ja Presid 5mg. 1 tbl. Nüüd 2 kuud tagasi tekkis ärevushäire mille vastu võtan Citalex 20 mg. 1tbl. Kuid kõik need 30 aastat on mind kimbutanud füüsilise väsimuse hood ( 2-3 nädalat) ja just suvekuudel. Olen alati olnud sel ajal haiguslehel sest ma ei ole suuteline midagi tegema. Nad tekkisid peale kilpnäärme operatsiooni. Nüüd samuti ka närvidest võib see tingitud olla, kuid olles tarvitanud Citaleci kuu aega võiks see väsimus nagu kaduda. Olen rääkinud sellest nii perearsti kui endokrinoloogiga ja ma ei ole vastust sellele küsimusele saanud. Mõni arvab et päikesest, kuid ma ei käi päevitamas. Olen võtnud sel ajal Dopelt-Herzi nagu läheks siis pika peale väsimus ära. On tehtud kõik proovid väsimuse ajal kõik on korras, ka südameuuringud. Oskate Teie mulle öelda kas see väsimus võib olla seotud ikkagi kilpnäärme ja hormoonidega ja kui on kas on sellest väsimusest lootust üldse vabaneda. Pensionini on paar aastat ja sooviks nagu veel sinnani vastu pidada ilma lehel olemata. Olen õpetaja ja võibolla on see väsimus närvisüsteemist. Tänan Teid vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui Teie kilpnäärmehormoonid on asendusravi foonil korras, ei ole väsimus seotud kilpnäärme alatalitlusega.
Kindlasti tuleks üle vaadata vererõhu ravi. Arvan, et propranolooli asemel oleks parem võtta Betaloc zoki (ühtlasema toimega prolongeeritud preparaat). Raviga peaksid vererõhu väärtused olema normis s.t. 140/90 mmHg ja madalamad.
Kui olete õpetaja, ei mõista, miks väsimus Teid just koolivaheajal kimbutab. Loogiline oleks väsida talveperioodil, kui on pingeline töö või kevadel õppeaasta lõpuks. Pigem kaldun arvama, et tavalise töö- ja elureziimi muutus suvel aitab väsimusele kaasa ja sellel võivad olla psühholoogilised põhjused.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.