Hüpo ja krambid 30.04.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Palun teavet selle kohta, kas on võimalik, et I tüübi diabeebik (insuliini süstiv)kaotab madala veresuhkru tõttu teadvuse, saab ägeda krambihoo ja tuleb ise teadvusele, st suhkur on teadvusele tulles normis, kuigi midagi magusat keegi haigele ei andnud ja ta ise ka jõudnud midagi suhu pista. Lühidalt: kas on olnud juhuseid, et hüpost ise välja tullakse?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
On täiesti võimalik, et 1. tüüpi diabeetik teadvusekaotusega hüpoglükeemiast kõrvalabita välja tuleb. Hüpoglükeemia on ülitugev stress, mis vallandab organismis kontrainsulaarsete (insuliinile vastupidise toimega) hormoonide tulva - suureneb kortisooli, katehhoolamiinide, kasvuhormooni sisaldus. Kontrainsulaarsete hormoonide mõjul lammutatakse eeskätt maksas (mingil määral ka lihaskoes) glükogeeni ja vabaneb glükoos, mis tõstab veresuhkrut. Koos veresuhkru tõusuga normi lähedale taastub ka teadvus.
Tavaliselt tõuseb veresuhkur eelmainitud protsesside käigus normist oluliselt kõrgemale ja seetõttu järgneb hüpoglükeemiale mõne tunni möödudes nn. rikošetthüperglükeemia.
Teadvusekaotusega hüpoglükeemia on vaatamata organismi kaitsevõimele siiski äärmiselt ebasoovitav ja kahjulik, kuna võib kaasa tuua õnnetusi (liiklus, liikuvad mehhanismid töö juures jne.), võib põhjustada pöördumatut ajukoore kahjustust (peale rasket hüpoglükeemiat tekivad mäluhäired, intellekti ja psüühika muutused) ja vähendab hüpotundlikkust (normaalsed veresuhkru langusest märku andvad enesetundemuutused kaovad või vähenevad oluliselt).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.