uimasus, kiire pulss jne 28.04.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 25a meesterahvas, 185, 75kg. Umbes 4a kannatanud erinevate imelike sümtomite all, millele ei ole suudetud põhjusi leida. 4a tagasi tekkis peas kõrvade taga pigistus. See kestis ca aasta, siis andis pisut järgi. Aeg-ajalt erinevad lihased tõmblevad. Samuti hakkab süda väga kergesti kloppima. Kardioloogi juures käidud, viga pole leitud. Süda ehituslikult terve. Koormustest tehtud. TSH 0,9 mU/l. Veresuhkur, kolesterool korras. Vahelduva eduga avalduvad erinevad sümtomid ja siis jälle leevenevad. Viimasel ajal on hakanud esinema ka südame vahelööke. Juba toolilt tõustes tõuseb pulss 120-130-ni. Samas rahuoleksus istudes, lamades pulss 60-90. Käed higistavad, ka niisama olles ning on külmad. Kurgus oleks vahepeal nagu klimp. Silme ees lendavad mustad täpid ja niidikesed. Pea on enamus ajast uimane. Uni on öösiti rahutu, ärkan mitu korda üles. Vahel ei tule üldse und peale. Liikudes on jalad rasked, nagu oleks palju käinud. Nahale on mitmele poole tekkinud pruune pigmendilaike(üks läbimõõduga 5cm) ja nahk on väga kuiv. Nahaarst nende laikudele põhjust ei leia, seostab naha kuivusega. Juuksed on hõredad ja on kõõma, mis vaatamata erinevate šampoonide proovimisele ei lähe ära. Olen pidanud nõu perearstiga, kes ei oska ka mingit ravi soovitada. Kas oleks mõtet pöörduda endokrinoloogi vastuvõtule? On võimalik mingi hormoonide viga või ainepuudus? Või jääb ainult üle pöörduda psühhiaatri poole...

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie poolt kirjeldatud vaevused ei viita küll konkreetselt ühelegi endokriinhaigusele. Kuna vaevusi on palju (süda, pea, jalad, nahk, juuksed, silmad jne.), kuid haigust ei leita, viitab see pigem psühhosomaatilisele probleemile. Psühhiaatri või psühholoogi poole pöördumine pole paha mõte.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.