TSH 0,08 02.03.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 38a naisterahavas. On selline kerge kalduvus hüpertüeroosile. Arvestades enesetunnet, siis ilmselt juba aastaid, aga pole lihtsalt kontrollinud varem. 2008.a kevadel mõõdeti TSH-d 0,2, suvel 0,8, ja sügisel jälle 0,2-e peal. Vaba türoksiin on normis olnud. 2008.a sügisel tehti mulle kontrastuuringuga kompuutrit ja selle järgselt tekkis järgmisel päeval urtikaaria sarnane reaktsioon, millele tehti ka mingit hormoonsüsti. Lööve taandus alles kolmandal päeval. Päris ära polegi kadunud enam. Konrastaine süstimise ajal tundsin kuidas kõris läks väga kuumaks. Peale seda hakkas ka kõris oluliselt rohkem sikutama ja kõrisõlme pealt hakkas mõne aja pärast väga tugevalt suruma. See tunne on püsinud siiani ja lisaks sellele ka segab sügisest saati miski neelamist (paremalt poolt). Veebruari lõpus oli TSH-0,21. Kuu aega hiljem mõõdeti TSH-d ja see oli mul 0,08. Oli ka laproskoopia enne seda mõõtmist, mille käigus eemaldati üks tsüst kõhukoopast. Tõenäoliselt kasutati veel kord joodi. Kuivõrd võiks seostada neid sümptomeid sügisese joodiannusega ja kui see nii on, et joodist need reaktsioonid, kas on mingit lootust ka sellest liigsest joodist kuidagi vabaneda. Enesetunne on kohutav. Mäluhäired kohati, närvilisus, kaalulangus, peopead kuivad, välimised küljed lillakaskirjud, südames aegajalt klopib, aga seda olen ka varem tundnud aegajalt. Peavalud hakkasid nüüd paar päeva tagasi ja kohati on tunne, et kohe viskab pildi eest. Kirjutati rohtu merkasolil, aga see ajab südame veel eriti pahaks, kuigi ärevust vist pisut maandab. Teeb tuimaks vähemalt. FT-3 on olnud muutuseta, numbreid ei mäleta aga normis. FT-4 on pisut tõusnud, võrreldes eelmise korraga, aga siiski normis (vist oli 18). Kas on oluline seda rohtu võtta? Või on olemas mingeid teisi rohtusid ka mis et tekitaks sellist reaktsiooni. Kohati ei tunne oma nina enam peas. Minu enda arst läks puhkusele ja tuleb alles märtsi lõpus. Perearst ei julge ka midagi muud asemele kirjutada. Ka günek.-lt on probleemid- rinnad valutavad kogu aeg nagu oleks vaja kohe last sõõtma hakata ja tuleb ka mingit vedelikku. Günekoloog ütles küll, et hormoonid vaja korda saada, aga ühtegi proovi ei võtnud. HCGd kunagi sügisel mõõdeti kui kõhuvaluga emosse viidi. See oli 1e peal. Follikelid on pisut liiga suured ja emakas on ebameeldiv tunne pidevalt. Põletiku näitajad korras. Kas on olemas mingi võimalus, et teha kindlaks, et mis hormoonid valesti on ja proovida see asi paika saada. Kaalun juba eimidagi ja püsti seisan vaevu. Pean kahjuks ka töökohast ära ütlema, kuna ei jaksa tööd teha enam. Ja ikka loll loodan veel terveks saada. Jutt sai segane, aga selline ma viimasel ajal olengi vist. Vastust ootama jäädes...

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TSH 0,2-0,8 mIU/l on normi piires ja kilpnäärme ületalitlusele ei viita. Seda enam, kui samaaegselt määratud FT4 samuti normis on. Kui TSH on langenud alla 0,1 mIU/l (k.a. veebruaris 0,08 mIU/l), viitab see tagasihoidlikule ületalitlusele, kuid enne ravi alustamist on vaja selgitada, milline kilpnäärmehaigus ületalitlust põhjustab. Tuleb teha kilpnäärme ultraheliuuring ja määrata kilpnäärmevastaste antikehade tiiter. Tagasihoidlik ületalitlus (TSH väike langus koos normis FT4-ga) võib olla tõepoolest põhjustatud ka suure joodikoguse organismi sattumisest (kontrastaine), kuid möödub sel juhul iseenesest ja ravi ei vaja. Samuti ei põhjusta see Teie poolt kirjeldatud vaevusi.
Kui Te kõhnumise tõttu enam püsti ei seisa ja 38-aastasena enam tööl käia ei saa, on lugu tõepoolest hull. Samas ei saa Teie kirjas toodud minimaalsed hormonaalsed nihked kuidagi olla selle põhjuseks. Pöörduge uuesti oma perearsti poole, tõenäoliselt on Teie halva tervise põhjused hoopis mujal.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.