Seoses kilpnäärme alatalitlusega. 09.11.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist. Aastaid 3 tagasi diagnoositi mul kilpnäärme alatalitlus, määrati tabletid, opist ega millegist ei räägitud. See polegi oluline. Küsimus on nimelt selles, et ma olen oma vanuse ja kasvu kohta väga ülekaaluline ja ükski dieet ei mõju - Olen kuulnud, et just kilpnäärme alatalitus põhjustab kaalu mittelangemist ja üleüldist ülekaalulisust. On see tõsi? Ja kui on, kas tablettide regulaarse võtmise korral on võimalik (selle kõrvalt siis dieeti pidades) kaalu normi viia?

Olen 16 aastane noormees, kaalu on umbkaudselt 120, pikkus on 189 cm.

Parimat soovides!
T.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme alatalitlus võib põhjustada mõõdukat kaalutõusu. Alatalitluse korral määratakse asendusravi sünteetilise kilpnäärmehormooniga (L-türoksiin). L-türoksiini annus tiitritakse parajaks vastavalt hormoonanalüüside tulemustele. Adekvaatse asendusravi korral pealsid kilpnäärmehormoonid olema korras ja kilpnääre ei tohiks kehakaalu mõjutada.
Soovitan kõigepealt teha kilpnäärme hormoonanalüüs selgitamaks, kas alatalitlus on kompenseeritud, kas vajate momendil asendusravi või kui seda saate, kas annus on adekvaatne. Kui alatalitlus on dekompenseeritud, võib sellel tõepoolest olla osa Teie ülekaalu kujunemisel.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.