kilpnäärme ravimite ärajätmine 27.10.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
minul diagnoositi 6 aastat tagasi põletikuline kilpnääre(nii arst mulle ütles) ja sain L-thyroksiin ravimeid. nüüd otsustas arst teha proovi ja mind ravimitelt ära võtta 8-ks nädalaks. (ise endokrinoloogiga ei suhtle, seda teeb perearst)kas see võib kuidagi mõjutada menstruatsioonitsüklihäireid(st ärajäämist) ja tumedat uriini värvust?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui Teil kilpnäärme alatalitlust pole diagnoositud, siis üksnes kroonilise türeoidiidi tõttu (põletikuline kilpnääre) Te L-türoksiini võtma ei pea. Tõenäoliselt jäetaksegi ravi ära selleks, et näha, kas kilpnäärme talitlus on ravita piisav ja kui on, ei pea Te L-türoksiini tulevikus pidevalt võtma.
Uriini värvust kilpnäärme talitlus ei mõjuta. Väljendunud ala- või ka ületalitlus võib põhjustada menstruaaltsükli häireid, kuid seni ei ole Teil tõenäoliselt talitlushäireid olnud.
Arvan, et võite julgesti L-türoksiini osas perearsti soovitust täita. Uriini värvuse muutusel ja tsüklihäiretel on tõenäoliselt teised põhjused.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.