antikehade kõrge tõus 18.10.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
olen 22 a tütarlaps. Käisin arsti juures, seal võeti mitmed erinevad analüüsid. Selgus et antikehasid on veres palju ja nüüd pean minema korduvanalüüsidele.
Kirjutan teile siia näitajad:

ANA / antinukleaarsed autoantik - Väärtus: 1:640 (Referentsväärtus 1:100 ; kommentaar COARSE SPECKLED

Anti-dsDNA / dsDNA vast autoant 0,9 - (ref. väiksem kui 10 )

Anti-ENA: anti - Ro /SS - A suurem kui 240 (ref. väiksem kui 7 U/ml ) POS

anti-ENA: anti-La/SS - B 15 (ref alla 7 U / ml POS

anti-ENA: anti-Sm 0,3 (ref alla 5 U / ml )

anti-ENA: anti-U1RNP 1,2 (ref alla 5 U/ml)

anti-ENA: anti-Jo-1 0,1 (ref alla 7 U/ml)

anti-ENA: anti-Scl-70 0,2 (ref alla 7 U(ml)

p,cANCA/neutrofiil tsütopl ag NEG (ref alla 1:20)

AMA M2 / mitokondrite vastu ak NEG (ref alla 1:100)

LKMA / maksa, neeru, mikrosoom NEG (ref alla 1:100)

ASMA / silelihaskoe raku tsütos NEG (ref alla 1:100)

PCA / parietaalrakkude vast auk NEG (ref alla 1:20)

Märge: ref alla, tähendab väiksem kui..

Sellised olid siis analüüsid. Kliinilise vereanalüüs, uriiniproov, biokeemilised analüüsid - kõik olid korras.

Eelnevalt olen saanud türeotoksikoosi ravi. Praeguseks 1,5 a pikkune ravi on läbi saanud, momendil ravimeid ei tarvita.

Aga kuna analüüsid SSA ja SSB olid positiivsed, kas see tähendab limaskestade kuivust (Sjögneri sündroomi ??) ?
Kuna mul on diagnoositud lisaks kilpnäärme ületalitlusele ka kilpnäärme põletik (miks muidu türeoidperoksüdaasi vastased antikehad olid minul üle tuhande, aga ref.väärtus oleks norm olnud alla 35 ) . Kas SSA ja SSB võivad olla tingitud autoimmuunsest põletikust ehk siis kilpnäärme põletikust või millest?
Kas naistearstile peaks minema kontrolli, järsku on antikehad kõrged seoses naiste asjadega (limaskestade kuivus?)
Ja kas üldse need antikehad mida minu veres on palju, on tingitud kilpnäärme probleemidest ? Kas võivad selle taga olla ka muud haigused - hiv ... ?

Tänan teid väga,

Natasha

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Positiivsed SSA ja SSB võivad osutada Sjögreni sündroomile või luupusele. Kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga neil seost ei ole. Autoimmuunsed haigused võivad organismis kahjustada mitmeid erinevaid kudesid ja organeid. Sageli on patsiendil mitu autoimmuunst haigust ühekorraga.
HIV ei seostu kuidagi autoimmuunsete haigustega ja autoantikehade kõrge tiiter HIV positiivsusele ei osuta. HIV suhtes saab ennast kontrollida spetsiaalse selleks otstarbeks tehtava analüüsi abil. Samuti ei ole kõrge antikehade tiitri põhjuseks günekoloogilised probleemid.
Paluge oma uuringu tulemused põhjalikult lahti seletada Teile uuringud määranud arstil. Temale saate esitada ka kõik küsimused.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.