Karvanääpsu rasu 13.07.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Probleem on selles, et juuksed langevad välja. Umbes pool aastat tagasi sain teada endokrenoloogilt, et mul on türeoidiit ja olen saanud ravi peale, samas on probleem ikka veel minu arvates tõsine - juukseid langeb ikka väga palju ära. Olen käinud ka nahaarsti juures, kes ütles, et türeoidiidi mõju ja juuste väljalangemine võib kesta väga kaua - samas ise ta ei teinud mulle ühtegi proovi, isegi ei vaadanud peanahka. Ise olen avastanud, et mu juuste väljalangemisel on juuksekarva juure otsa tekkinud nn rasupallid, mida varem polnud. Varem oli lihtsalt selline juureotsots nagu ka teistel, kuid nüüd on selline kõva poori moodi moodustis. Samuti kui peanhka õrnalt kraapida, tulevad need rasupallikesed lahti koos juustega. Selline tunne, et juuksed nagu lämbuksid sinna rasu sisse ja kukuksid välja. Muidu juuksed rasused pole, ei peanalähedalt ega ka otstest, ainult karvanääpsud on rasused. On see selgitus arusaadav, millest võib tekkida selline tagajärg ning, mida ma peaks ettevõtma.
Jään vastust ootama.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Nii kilpnäärme üle- kui alatalitlus mõjutavad juuksekasvu ja soodustavad juuste väljalangemist. Talitlushäirete esinemisel saab neid ravides ka juuksekasvule soodsalt mõjuda.
Kui esineb krooniline autoimmuunne türeoidiit ilma talitlushäireta (hormoonid on korras), ei ole selle seos juuksekasvuga üheselt tõestatud. Võimalik on samaaegne autoimmuunne karvanääpsu kahjustus, kuid tavalises kliinilises praktikas seda kindlaks teha ja ravida ei saa. Krooniline autoimmuunne türeoidiit on päriliku eelsoodumusega haigus, mida välja ravida pole võimalik. Seega ei saa sellisel juhul kilpnääret ravides juuksekasvu kuigivõrd mõjutada.
Soovitan pöörduda pigem heasse juuksurisalongi ja korrigeerida juuksehooldust, vabaneda kõõmast, teha peanaha verevarustust parandavaid protseduure jne. Kui on tõepoolest tegemist autoimmuunse karvanääpsu kahjustusega, on selle kulg tavaliselt laineline s.t. rohke juuste väljalangus peaks mõne aja möödudes taanduma.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.