Tiotil ja väsimus 25.06.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Tuvastati kilpnäärme ületalitlus. Peale tablettide sööma hakkamist tunnen tohutut väsimust. Kui varem olin aktiivne, tegelesin spordiga jne kuna seda väga nautisin siis nüüd sunnin end trenni minema ja õhtuti peale TV vaatamise ka mingit muud tegevust tegema. Kas nende rohtude tarvitamine (3tbl päevas) võib selliselt mõjuda?
Samuti sooviks küsida nende tablettide koosmõjust alkoholiga. Kas paar klaasi veini nädalas on vastunäidustatud?
Küsimus ka päikse kohta. Kui suvel rannas nt 2-3tundi (nt 2-3korda nädalas) päevituskreemi kasutades palli mängida, mõjub väga halvasti? Mis teeb üldse kuum saun ja päike/solaarium kilpnäärmele?

Kõike head soovides

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan enesetunde muutuse üle aru pidada oma raviarstiga. On võimalik, et ületalitlus pole piisavalt ravitud (3 tabletti tiotiili päevas on pigem väike kui suur annus) ja ületalitlus on hakanud organismi jõuvarusid ammendama. Samas on ka võimalik, et ravi mõjul on kujunemas ületalitlusele vastupidine seisund ja tiotiili annust tuleks hoopis veelgi vähendada. Oluline on kui kaua olete juba ravi saanud ja kuidas konkreetselt Teie organism ravile reageerib. Selgust aitab tuua hormoonanalüüs.
Paar klaasi veini nädalas ei anna tiotiiliga mingeid halbu koosmõjusid ja see ei ole vastunäidustatud. Küll on vastunäidustatud solaariumi kasutamine ja tundidepikkune rannas lebamine. Nimelt aktiviseerivad intensiivne päikesekiirgus ja kuumus kilpnäärme talitlust ja töötavad ravimitele vastu. Ravi ajal ei soovita ka lõunamaareise ega kuuma sauna. Kui ravi on lõppenud ja kilpnäärmega asjad korras, on kõik jälle lubatud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.