Kilpnäärme alatalitlus ja lapse saamine 15.06.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on lapse saamisega probleeme ja arst lasi analüüsid teha. FSH oli 11,20; TSH 2,760; FT4 14,9 ja TPO-Ak 479. Nende vastuste põhjal määras arst mulle 25 mikrogrammi L-Thyroxini päevas ja kahe kuu pärast pean uued analüüsid tegema. Olen ka aru saanud ,et rohtu peab elu lõpuni võtma kui juba alatalitlus on. Aga arst ütles ,et vastavalt analüüsi tulemustest võib ka juhtuda nii, et ma ei pea rohkem rohtu võtma. Ma ei saa nüüd hästi enam aru, kas mul on alatalitlus või mitte ja kuidas siis minuga lood on. Soov on last saada ja kas selle raviga suureneb ka tõenäosus, et loode jääb pidama .

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme alatalitlust Teil ei ole. Tegemist on kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga (TPO-AK tiitri tõus). Kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga naistel on teataval määral madalamad viljakuse näitajad kui terve kilpnäärmega naistel ja oletatakse, et väike annus L-türoksiini, mille mõjul TSH langeks allapoole 2,5 mIU/l, võiks soodsalt mõjuda. Samas ei anna see ravi küll mingit viljakuse või heidendi vältimise garantiid. Viljatuse põhjused võivad siiski olla hoopis teised.
Kui rasestute ja sünnitate, kontrollitakse Teie kilpnäärme talitlust ka peale sünnitust. Ja kui analüüsid on korras (näiteks sellised nagu praegu), ei pea Te L-türoksiini pidevalt tarvitama. Küll on aga vaja kord aastas kilpnääret kontrollida, sest alatalitluse tekkimine edaspidi pole välistatud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.