akne, juuksekadu, liigne karvakasv 21.04.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tütre haiguskirjeldus: vanus 10-11: juuksed ja näonahk väga rasune. (Kõige rohkem 3-4 tundi peale pesu olid juuksed talutavad. Edasi juba küsiti, et kas pesid rasvaga pead või? Nägu läikis kogu aeg).
11a: vistrikud, rasvased juuksed, rasvane nägu ja üsnagi punetav. Alustasime ka raviga (arstide poolt kirjutatud al. akne erin. kreemidest kuni antibiootikumideni mille ravi kestis 6 kuud, rohu nime ei mäleta enam)
Vahepeal pidasime ravist pausi kuna näonahk muutus punaseks ja päris päris koledaks. Ka kaela ja õlapiirkond "sai aknega kokku" Puhastasime ja rahustasime nahka mingite mineraalsoolasid sisaldavate toodetega, ainult apteegis müüdavatega).
15a pöördusime endokrinoloogi poole, kes tegi ka hormoonide analüüsid. Ei olnud midagi väga paigast ära, aga arvas siiski, et Diane35 peaks aitama.
Korraks nagu läkski paremaks. Umbes 3ndal kuul. Ja edasi jälle ei midagi. Minu teada võttis ta Diane35 kusagil aasta aega.
Mingi aja pärast (peale ravikuuri vist) avastasime, et juuksed on väga õhukesed. Juuksekadu oli olnud märkimisväärne ja karvakasv samuti. Ei oska öelda olis see Diane35-st või on see lihtsalt kokkulangevus ajaliselt ja haiguskulgemisest.
Hetkel 18a, nahk punane rasune/kuiv, suurepooriline, paks, vistrikke nii suuri punaseid kui ka väikesi valgeid täis (nii nägu kui ka kael ja õlad), nahk on ka paksem kui tavaliselt naistel. Ka peanahk on täiesti punane ja kumab juustest läbi. Juuksed väga õhukesed ja peenekarvalised, rindadel ümber nibu tumedad karvad, ka kõhul tumedad karvad ja näol heledad paksemad karvad nii põskedel kui ka ülahuulel. Nahk nii näol kui ka kaelal ja kehal väga tundlik (puudutada ei tohi jääb tumepunane jutt järgi ja üsna pikaks ajaks). Kehaehitus väga sportlik ja rinnad väga väikesed. Väiksemad kui tal olid 15 aastasena.
Menstruatsioon väga valulik, ärritub suhteliselt kergesti juba mitmeid aastaid.
dr. Maie Väli väidab, et hormoonidega on kõik ok.
Ma ei tea enam mida või kuidas ravida. Ta ise keeldub enam ühegi arsti poole pöördumast. Polevat mõtet, sest ega kedagi ei huvita ja keegi nagunii ei tea. Ei saagi talle sellist suhtumist pahaks panna ju pärast kõiki jooksmisi ja vahel on ravimid asja ju hullemaks teinud.
Kas tegelikult on siis ka nii, et pole võimalik kindlaks teha, et millest selline probleem ja kuidas seda ravida?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie tütre probleemid tekkisid koos puberteediga, kui suguhormoonide ja kortisooli taseme tõusuga suureneb naha rasueritus ja tekib akne. Suuremal või vähemal määral tabab see probleem kõiki teismelisi. Tütarlastel 16-18. eluaasta paiku akne tavaliselt taandub, kuid on inimesi, kellel probleem kestab 30.eluaastani ja kauemgi. Olete nahaarstidelt abi otsinud ja kontakt hea nahaarstiga võiks säilida edaspidigi. Akne ravi on pikaajaline ja kestab niikaua, kuni püsib probleem. Abi oleks tõenäoliselt ka regulaarsest kosmeetiku külastamisest.
Regulaarne menstruaaltsükkel reegib sellest, et raskekujulisi hormonaalseid häireid Teie tütrel olla ei tohiks. Igaks juhuks võite loomulikult alati küsida nn. teist arvamust (konsulteerida lisaks dr. Maie Välile ka mõne teise endokrinoloogiga). Diane 35 ei põhjustanud kindlasti karvakasvu ega juuksekadu. Sellel hormonaalsel kontratseptiivil on hoopis vastupidine s.t. meessuguhormoonide taset alandav toime.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.