Ebaregulaarne menstruatsioon 16.03.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Ma olen 18 aastane. Käisin arsti juures hormoonanalüüsi tegemas ja tulemused olid sellised: S-FSH: 7,90 U/l, S-LH: 6,14 U/l, S-Prolaktiin: 183,00 mU/l, S-progesteroon: 0,50 nmol/l, S-E2: 144 pmol/l, S-testosteroon: 2,75 nmol/l, S-TSH 3,259.Päevad kestavad umbes 5-6 päeva ja on vererohked. Endokrinoloogi juures lasin teha ka vereanalüüsi, mis näitas et on rauavaegusaneemia.Praegu võtan rauatablette, kuid ei saanud teada mis põhjustab menstruatsioonitsüklihäireid. Kaal on praegu normaalne, 165 cm juures 54kg. Umbes poolteist aastat tagasi pidasin dieeti, ja võtsin palju alla - 54kilolt 45-le. Sel perioodil polnud menstruatsiooni umbes 6 kuud. Nüüd olen juba kaua normaalses kaalus olnud ja tsükkel on umbes 20-40 päeva.
Eelmise aasta kevadel hakkasin võtma antidepressante. Lõpetasin oktoobris. Viimasel ajal olen kooli tõttu palju stressis olnud. Arst ütles, et mu hormoonid olid korras, aga mu karvakasv on palju suurenenud. Tumedaid karvu on tekkinud palju kätele, kõhule, ülahuule piirkonda... Ma tahan teada, mis mul siis viga on, mis põhjustab menstratsiooni häireid ja suurenenud karvakasvu. Mida ma tegema pean, et terveks saada?
Ette tänades,
K.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui tahate, et menstruaaltsükkel stabiliseeruks, soovitan...
1. Ravida oma depressiooni vastavalt psühhiaatri nõuannetele
2. Mitte kunagi enam langetada kehakaalu alla 50kg
3. Käia regulaarselt günekologi vastuvõtul ja järgida tema nõuandeid
4. Tunda rõõmu elust ja noorusest ning saabuvast kevadest
Arvan, et mingit tõsist kehalist haigust Te ei põe ja muretsemiseks pole põhjust. Päris paljudel naistel ei kujunegi tsükkel täiesti regulaarseks ja katki pole midagi. Karvakasvu suurus on väga subjektiivne nähtus, suuresti seotud pärilikkusega. Kui hormoonid korras, ei pea Te ka selle pärast muretsema. Kosmeetik annab nõuandeid depilatsiooni kohta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.