Madal testosteroon ja kõrge östradiool 13.02.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen mees, 19a.
vereanalüüsi tulemused:
testosteroon: 10,5nmol/l
östradiool: 144pmol/l

Raviks 2,5 kuu jooksul: 1tbl Vasonit päevas + 150mg C ja E vitamiini 3 korda päevas.
Kui ravi aitabki ja tasemed normaliseeruvad, kas on lootust, et need tasemed ka nii jäävad? Või on mul midagi tõsiselt viga? Millest võivad sellised hormoontasakaalu muutused üldse tulla, võttes arvesse, et testosteroon võiks olla 2 või enam korda kõrgem ja östradiool sama palju kordi madalam.

Aitäh.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei taba ma probleemi olemust. Nii Teie testosterooni kui östradiooli väärtused on täiskasvanud mehe jaoks normi piires. Vitamiinid ja verevarustust parandav Vasonit ei tee Teile kahju, kuid suguhormoonide tasemele need vaevalt mõju avaldavad.
Testosterooni eritumine toimub pulssidena, mille amplituud on kõige kõrgem varastel hommikutundidel. Ühekordse vereprooviga võime sattuda nii pulsi maksimumi kui pulssidevahelise miinimumi peale. Seetõttu on ka testosterooni normväärtuse piirid üsna laiad ja analüüsi korrates võite saada tulemuse normi ülemise piiri lähistele.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.