mis edasi teha? 08.11.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

sain vereanalüüsi vastuseks CEA 2x kõrgem, kui norm... too tuntud arst, käskis et mingu ma sellega kohe tomograafi ja tehku täisuuring... niisama sinna ju ei saa, peab olema saatekiri...
minu endokrinoloog ütleb, et see on väike näitaja ja sellega pole tarvis midagi
teha... ja pole siiani tehtudki... juba kolmveerand aastat..
analüüüs korrati ja tulemus oli sama...
pöördun Teiepolle dr. Anu ambos, sest mul on ka mõnede Ambose-nimelistega
sugulussidemeid..
tänu lugemise eest ja päikest siis sombusesse taevasse, eelkoige arstidele.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan probleemi arutada kõigepealt oma perearstiga. CEA on suhteliselt vähespetsiifiline vähimarker, mis võib olla tõusnud jämesoole-, kopsu-, rinna-, mao-, kõhunäärme- või munasarjavähi korral, samuti kilpnäärme medullaarse vähi korral. Samas ei saa CEA alusel vähki diagnoosida, see marker omab tähendust ravitud vähihaigete jälgimisel ja prognoosi hindamisel.
CEA väärtused võivad olla kergelt kõrgenenud ka erinevate maksahaiguste, põletike, traumade, infarkti, sidekoe- ja neeruhaiguste korral. Lisaks on CEA tõusu täheldatud suitsetajatel.
Seega on CEA mõõduka tõusu võimalikke põhjusi väga palju ja alustada tuleks pigem ülduuringutest, kopsuröntgenist ja kõhu ultraheliuuringust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.