Ravimist tingitud kilpnäärme haigus 26.09.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Sooviksin teada, et kui on südameravimi Cordarone 2,5 aastase (kardioloogi poolt määratud) tarvitamise järel ravimi kõrvalmõju tõttu tekkinud patsiendil kilpnäärme ületalitus (türeotoksikoos), siis kas kilpnääre on kahjustatud pöördumatult või allub siiski ravile (Tiotil, Medrol)?
Tänan.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kordaroonist põhjustatud hüpertüreoos allub ravile, kuid mitte alati väga kergelt ja kiiresti. Probleemiks on kordarooni ladestumine organismis (rasvkoes jm.) ja aeglane eliminatsioon. Seetõttu ei pruugi ravi esimese paari kuu jooksul olulist tulemust anda. Samuti ei saa kordaroonist põhjustatud hüpertüreoosi ravida radiojoodiga.
Siiski ei põhjusta kordaroon kilpnäärmes pöördumatuid muutusi ja kui ravi kordarooniga on lõpetatud ja kordaroon organismist väljutatud, taastub enamasti normaalne hormoonide tasakaal.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.