Bariaatrilise kirurgiaga 28.08.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Mul sihuke mure, et olen 20 aastane, 174cm pikk ja viimati kaalusin 93kg, kaal tõuseb märgatavalt ja lausa nädalatega.
natuke vähem kui 2 aastat tagasi kaalusin ma 70kg. Ma ei ole suutnud ei dieetide ega ka trenniga endal kaalu alla saada. mul on kõht koguaeg korrast ära jne..
kuid kui tõenäoline on, et ma siiski saaksin maovähendus operatsioonile? oskate te öelda, kas on mõtet üldse proovima minna?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie mõõtude ja vanuse juures on bariaatrilisele kirurgiale veel vara mõelda. Kirurgilise ravi eeltingimuseks on KMI üle 30 kg/m2 (enamasti üle 35 kg/m2) (kehamassiindeksit arvutatakse jagades kaalu pikkuse ruuduga meetrites). Samuti peab olema selge, et patsiendil on rasvumine muutunud oluliseks terviseriskiks (suhkurtõbi, vererõhu tõus, liigeste ülekoormuse tunnused jne.). Enne kirurgilist vahelesegamist peab suutma dieediga mõnevõrra kaalu langetada, et oleks näha patsiendi võime dieedinõuetega kohaneda (lõikuse järgselt ootab eluaegne dieet, mille katkestamine võib olla ohtlik).
Soovitan pigem mõelda kiire kaalutõusu põhjuste üle ja söömissõltuvuse puhul otsida abi psühhiaatrilt.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.