Vööümbermõõt liiga suur 16.08.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 162 cm ning 68 kg. Väga metsik see ülekaal ei ole, aga siiski teda on. Mis mind paneb muretsema, on mu vööümbermõõt: 92 cm.
Mulle endale tundub, et mu pikkuse ja kaalu juures on mu vööümbermõõt väga suur. Harilikult sellistel inimestel, kes on enamvähem sama pikkuse ja kaaluga kui mina, on vöökoht ca 70 cm või nii. Aga see 92 on kuidagi liiga suur...
Hakkasin mõtlema, et millest see võib olla. Hea küll, olen suur magusasõber, aga viimasel ajal olen seda piiranud. Samuti olen liikunud palju.
Miks see võib olla, et see vööümbermõõt liiga suur on minu mõõtude juures? Mis aitaks?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Vööümbermõõt sõltub paljuski pärilikkusega määratud kehaproportsioonidest ja organismile omasest rasvapaigutusest. Kirjast ei selgu, kas olete mees või naine (tõenäoliselt siiski naine). Naistel paigutub keharasv nahaalusi ja enam puusadele kui vöökohale. Individuaalsed erinevused on siiski väga suured ja tuleb ette ka "õllekõhuga" naisi.
Kahjuks on just kõhupiirkonda ladestuv rasv tervisele eriti kahjulik ja toob aastate möödudes kaasa kolesterooli ja veresuhkru tõusu, vererõhu kõrgenemise. Samas kaalu langetamisel on just kõhupiirkonna rasv see, mis esimesena "sulama" hakkab.
On väga teretulnud, et olete hakanud tervisele enam tähelepanu pöörama ja korrigeerinud dieeti. Soovin edu ja püsivust. Liikumine ja kõhulihaseid trimmivad harjutused ei teeks samuti paha.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.