Kilpnäärmes suur sõlm... 14.08.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Kõigepealt tahaksin tänada Teid selle suure töö eest, mida siin saidil olete teinud - arsti juurde järjekorda oodates ja teie eelnevaid küsimuste vastuseid lugedes sain nii palju hingerahu tagasi, et suutsin ilma väga suure närveerimiseta oma vastuvõtu ära oodata! Kindlasti on paljud teisedki abi saanud vahel ilma ise otsest küsimust esitamatagi! Aitäh!
Nüüd aga oma mure - perearstil sai suve algul määratud TSH (1,6), nii, et sellega oleks nagu korras. Kuna kilpnääre ühelt poolt siiski oluliselt suurenenud ja ka kummalised sümptomid siiski aeg-ajalt vaevamas, siis sai käidud ka Tartus eriarsti juures ja tulemus (mida andis arstide puhkuse tõttu oodata üle kuu kahjuks) ka käes, aga... see vastus teeb mind üsna nõutuks ja ehk saaksite selle mulle nn "inimese keelde" lahti seletada?
Diagnoos: EO 4,2+ Struma non toxica multinodularis.
Uuringud: TR Ak 0,9 (L1)IU/l, TPO Ak 10(L35)IU/ml,
Sonograafia: Kilpnääre oluliselt normaalse asetusega, oluliselt suurenenud parema sagara arvelt, mõõtmed suure ehhokompleksse sõlmena 4x5cm. Kilpnärme ehhogeensus on tugevalt langenud, ehhostruktuur on ebaühtlane. Sonogr. leid sobib autoimmuunsele kilpnäärmele. Punkteeritud.
Preparaat: Türeofagotsüüte rohke kolloidi ja vähese vere foonil. Tsüstilisele degeneratsioonile osutav leid.
Kokkuvõte: Sõlmelise struuma uuringud normis, ravi ei vaja, kontroll 1-2 aastase sagedusega.
AGA - kui käisin arstil, konstanteeris ka tema fakti (ise ju tean seda juba niigi), et see sõlm, väljastpoolt ammugi nähtav, on tõesti üsna suur. Kui küsisin, kas see võib tekitada mulle näiteks poomistunnet või mingeid muid füüsilisi vaevusi, siis vastas arst, et - muidugi võib. Seega ei saa ma aru, miks selle sõlme eemaldamist ei soovitatud? Oskate ehk kommenteerida ja seletada? 40a. Tiina

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Miks konkreetne tohter midagi soovitas või ei soovitanud, tuleb ikka tema enda käest küsida. Teie esitatud andmete alusel on Teil tegemist hulgisõlmelise struumaga, mis talitleb normaalselt.
Sõlm paremal mõõtmetega 4x5cm on tõepoolest küllalt suur, et kaaluda selle eemaldamist, kuid kilpnäärme kogumõõtmed on tõenäoliselt normilähedased (kuigi neid pole Teie kirjas toodud). Sõlme punktsioonil saadud materjalis pahaloomulisuse tunnused puuduvad, seega vähikahtlust Teie puhul ei ole. Ultraheliuuringu alusel jääb kahtlus kroonilisele türeoidiidile, mida madal antikehade tiiter ja punktsioonileid siiski ei kinnita.
Seega argumendid lõikuse poolt oleksid:
1. Kosmeetiline efekt (suur sõlm on kaelal nähtav)
2. Võimalik enesetunde paranemine (poomistunne kaela piirkonnas võib olla siiski kombineeritud põhjustega - ühelt poolt sõlm, teiselt poolt psühhosomaatilised tegurid - ega pruugi lõikusjärgselt mööduda)
Argumendid lõikuse vastu oleksid:
1. Suur sõlm paremal pole diagnoosi järgi otsustades ainus, juhtiva sõlme eemaldamisel võivad teised saada sisse kasvuhoo
2. Kahtlus kilpnäärme autoimmuunsele protsessile. Sel juhul oleks kahjustatud ka kilpnäärme vasaku sagara kude ja parema sagara eemaldamisel võiks kilpnäärme mahu olulise vähenemise tõttu kujuneda alatalitlus
3. Lõikusarm ja võimalikud tüsistused
Kui siiski lõikust väga soovite, arutage seda teemat, kui aasta pärast Tartusse korduvale konsultatsioonile lähete, uuesti.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.