Peavalud, nõrkustunne.... jne 04.07.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 33.a. naine.
Juba pikemat aega piinavad mind mitmed hädad, nii kolm aastat tagasi algasid vahelduva eduga nõrkushood. Hakkab paha, selline nõrkuse tunne ja ajaks nagu iiveldama. Selline hoog võib tulla lihtsalt suvalisel ajal ja ei ole põhjustatud nt. mingist pingutusest (nt. jooksmisest, kiirest kõnnist, füüsilisest tööst), kestab umbes pool tundi ja siis olek jälle enamvähem hea. Olen käinud perearsti vastuvõtul ja oma muret kurtnud. Tehtud on vereproov (üldveri), need näidud on tavaliselt korras olnud, soovitatud ikka ja jälle vitamiine süüa. Paraku olen vitamiine korralikult söönud ja muidu toitumine ka peaks nagu normaalne olema, kuid hädad endised. Tehtud on ka südamefilm, mis oli samuti korras. Nõrkushoogude ajal olen ka pulssi lugenud, see peaks ka minuarvates normis olema - 70-80 x minutis.
Lisandunud on kontsentratsiooni häired ja mälu pole ka just kõige parem (olen söönud mäluparandamiseks tablette Gluttafekt -vabandust kui nimi vigane - erilist tulemust ei ole), vaevavad peavalud - mis ei taha kuidagi vaibuda enne 2x 400 ibumaxi järjest söömist. Varem pidasin selle põhjuseks töökoha tingimusi (töötasin mõned aastat tööstuses-küllaltki suur müra), nüüd juba ei tööta selles asutuses üle aasta ja praegused töötingimused head (hambaarsti abiline). Töökoht vahetunud - mure alles. Peavalude kohta ütles perearst, et pingepeavalud ja soovitas lihtsalt valuvaigistit võtta. Alguses tõesti nagu valutas pea rohkem puhkepäeva hommikul (tavaliselt ärkasin hommikul peavaluga), kuid nüüd ei ole nädalapäeval vahet - ei valuta igapäev, aga mingi aja tagant (1 -2X nädalas) ja ikka hommikul, nt. ärkan peavalu tõttu hommikul kell 5.
Kui nüüd hästi mõelda siis hakkasin ka kaalust juurde võtma umbes samal ajal, kui nõrkuse hood algasid. Varem kaalusin stabiilselt 59 -60 kg, pikkust 1,73 - söömisega probleemi polnud (sõin normaalselt igasugust toitu). Nüüd aga pean korralikut jälgima, mida söön - magusa sõber eriti ei ole ja "rämps toitu" põhimõtteliselt ei söö. Ikka korralikult - üks päev suppi ja teine päev kartulit ja kastet... jne. Aga kaal tahab ikka vaikselt tõusta. Mingi hetk seisis 62 - 63 kg peal, nüüd järsku 65 kg juures. Ei ole küll minu pikkuse juures palju, kuid tunnen, et kõik ei ole päris korras -pean ikka pingutama, et seda hoida ja ei taha lasta päris käest ka kaalu.
Lisaks kõigele eelnevale olen hädas ka lihaskrampidega. Tavaliselt tõmbavad krampi säärelihased, selle leevenduseks olen söönud ikka magneesiumi tablette - üldiselt aitab ikka veidi, kuid viimase aasta jooksul kimbutavad ka (ei oskagi täpselt seletada) nagu lihas pinged..- just peopesades, nn. pöidla juures olevad padjad. Hommikul on need kohad nii valusad, nagu oleks midagi kõvasti ülepingutanud. Need vaevused jälle mingi aja tagant - nii umbes paar-kolm korda kuus.
Pidevalt vaevab mind väsimus ja uni. Isegi kui olen terve öö normaalselt maganud, tuleb päeval kohutav väsimus ja uni peale, ütlen ikka paarilisele, et kui saaks kohe magama läheks - kasvõi viieks minutiks.
Selle pika jutu lõpuks küsimus, kas kõigi nende hädade põhjuseks võib olla mingi kilpnäärmega seotud probleem?
Ah jaa ja millegi pärast tundub, et olen viimasel ajal ka närvilisemaks muutunud. Muidu, sellise "paksu nahaga", aga tunnen, et viimasel ajal ärritun kiiremini (õnneks suudan ennast kontrollida veel- vahest kodus ehk võtan veidi vabamalt ja elan ennast välja).
Tavaliselt ei armasta ma piriseda ja viriseda ja iga väikse asja pärast arsti tülitama ei hakka, kuid oma vanuse juures peaks vist ikka veidi vähem hädasid olema. Tunnen, et need hädad lihtsalt muudavad elu raskemaks. Muidu olen ikka positiivse ellusuhtumisega ja püüan liikuda ka (mitte ainult autoga sõita) - ujun, kõnnin, maakohas aiatööd... jne.
Nagu eelnevalt kirjutasin olen ikka perearsti vastuvõtul käinud, erilist abi pole saanud. Kuid otsustasin ikka veel korra minna. Kas peaksin küsima saatekirja endokrinoloogi juurde, või saab ka perearst mingid proovid teha. Olen kuulnud, et kilpnäärme kontrolliks on eraldi vereproov (seda minul tehtud pole).
Milliseid soovitusi oskate Teie anda?
Vabandan, et kiri väga pikk tuli, kuid püüdsin ikka kõik kirja panna - et oleks parem ülevaade minu murest.

Kaunist suve jätku Teile
Ettetänades ja vastust oodates.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Viiteid ühelegi konkreetsele endokriinhaigusele ma Teie muredest küll välja ei loe. Siiski võib soovitada endokriinpatoloogia välistamiseks paluda perearstil teha hommikune tühjakõhu veresuhkru analüüs ja kilpnäärme hormoonanalüüs (TSH). Kui viimane on korras, siis kilpnääre Teie vaevuste põhjusena arvesse ei tule. Kuna olete kimpus sagedaste peavaludega, võiksite ära käia ka neuroloogi konsultatsioonil (ka mäluhäired peaksid kuuluma neuroloogi kompetentsi). Kuni 5kg-ne kaauiive 30-ndates eluaastates ei tohiks küll olla haiguslik. Keskeale lähenedes tulebki meil endise kaalu säilitamiseks veidi vaeva näha.
Tervitades,
dr. Anu Ambos