ülekaalulisus- kas võib olla seotud kilpnäärmega 29.05.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Probleem hakkas tekkima jaanuari kuust kui kehakaal hakkas pidevalt tõusma. Nelja kuuga 15 kilo. Ja selle maha saamine on väga raske.Higistamine on peaaegu kadunud ja on tekkinud apaatia kõige vastu. Pöördusin probleemiga perearsti poole tema soovitas vähem süüa ja rohkem liikuda.Minu töö seisnebgi ainult liikumises.Praegu käin ka rattaga tööl ja päevas tuleb 16km,Vereproovi näidud olid korras, kolesterooli tase oli oli kõrgem6,64. Kas probleem võibolla kilpnäärmes?
Tänan P.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kaalutõusu võib seostada kilpnäärme alatalitlusega. Tavaliselt pole kaalutõus sel juhul küll nii kiire ja drastiline. Kaalutõus tekib alguses pigem vedelikupeetuse arvel ja on seotud tursetega. Kui alatalitlus püsib pikemat aega, aeglustub ka ainevahetus, tekib kõhukinnisus jne. Lisaks kaalutõusule ja tursetele on kilpnäärme alatalitlusele iseloomulik naha kuivus, külmakartlikkus, unisus ja apaatia, verevaegus e. aneemia, kolesterooli tõus, südametegevuse aeglustumine.
Soovitan igaks juhuks siiski kilpnäärmehormoonid määrata. Kui perearst seda ise ei tee, paluge saatekirja endokrinoloogile.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.