Millised on ohud ja tagajärjed? 08.05.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul avastati 2 aastat tagasi kilpnäärme ületalitus.... kui ikka õigesti mäletan et oli üle.. olgu. olin siis 14. nüüd 16. mõned päevad tagasi käisin taas arsti juures, ja selgus, et ravi pole tulemust andnud, ning lähen opile.. minu küsimus ongi üüd selles, et millised ohud võivad sellega kaasneda ja mis edasi saab. Ühesõnaga, olen huvitatud ja väga tänulik kogu informatsioonist, mida peaksin, võiksin teada.

Tänades, Maarja.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kirjas on natuke liiga vähe teavet, et midagi asjalikku vastata. Tõenäoliselt on Teil siiski tegemist ületalitlusega ja kuna Te pole veel täiskasvanud, peetakse lõikust radiojoodravist paremaks valikuks.
Operatsioon toimub üldnarkoosis ja ei ole raske (kestab pool tundi kuni tund). Peale lõikust võite kohe rääkida, samal päeval ka süüa-juua. Kaelale jääb väike arm, mis paar kuud küll punetab, kuid hiljem peaaegu märkamatuks muutub. Tõenäoliselt eemaldatakse kilpnäärmest suurem osa ja nii tuleb peale lõikust iga päev võtta 1 tablett kilpnäärmehormooni (seda elu lõpuni). Muus osas võite edaspidi elada täiesti tavalist elu (võite sportida, päikest võtta, võite kõike süüa jne.)
Enne lõikust kohtute tõenäoliselt Teid opereeriva kirurgiga. Temale võite esitada kõiki küsimusi, mis veel tekivad.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.