Testesteroon 21.02.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere Mure järgmine Käisin endokrinoloogi vastuvõtul seoses suurenenenud karvkasuga ja sellega mens.tsükkel oli natuke liiga pikk. Arst tegi vereanalüüsid ja sealt selgus et testesteroonitase oli natuke liiga kõrge minu ea koht (olen 31.a. ja näitaja oli minu mäletamist mööda 4, 04 vist).Määrati Diane kuur ( 2 kuud) ja nüüd andsin uued analüüsid tase oli langenud 3, millegi peale , aga arst arvas et on ikkagi liiga kõrga ja tahtis määrata adrocuri tbl. Samas aga ütlesid kaks günekoloogi et see testesteroon ei ole sugugi liiga kõrge . Kumba arsti uskuda?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Meie laboris on testosteroonitaseme ülemiseks piiriks naistel 2,9nmol/l. Samuti on oluline suguhormooniga seonduva globuliini (SHBG) tase, kuna bioloogiliselt aktiivne on ikkagi ainult vaba testosteroon. Analüüs testosterooni määramiseks tuleb võtta tsükli 1.-5. päeval (mensese ajal). Lisaks on karvakasvu puhul oluline ka karvanääpsu tundlikkus testosteroonile. Mõnel patsiendil esineb karvakasvu rohkenemist juba testosterooni piirväärtustel, teistel mitte. Seega on palju tegureid, mida arvestada õige raviotsuse tegemisel.
Soovitan arutada probleemi uuesti oma günekoloogiga. Arvan, et testosterooni liig Teil tõepoolest esineb. Kas jätkata Dianega pikemat aega (vähemalt 6 kuud) või lisada Androcur kohe, on arstikunsti küsimus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.