kilpnäärme talitushäired ja soov rasestuda. 20.01.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere dr. Ambos,

Aasta tagasi sai tehtud peale pikka ületalituse ravi radiojood. Peale seda analüüsid järk-järgult paranesid.Kuskil augustis oli väike tagasilöök, peale seda on analüüsid jälle vaikselt paremaks läinud. Uut analüüsi lähen nüüd paari nädala pärast tegema, hetkel Tiotili ei võta. Novembris oli kilpnääre veel mõõdukalt ületalituses.

Seoses sellega tekkis küsimus rasestumissoovi kohta.
1) Kas praegu on hea aeg rasedust planeerida?
2) Milliseid ohte see endaga kaasa võib tuua?
3) Kas sellise diagnoosiga kuuluksin mingitpidi riskigruppi,et ei pruugi rasestuda või rasedus võib peetuda?Kas raseduse jälgimine on rohkem tähelepanu all?
4) Kas oleks vajali veel mingeid täiendavaid uuringuid enne rasestumist teha? Hormoonanalüüsid progesterooni jms määramiseks?

Tsükkel on hetkel ebakorrapärane, viimased päevad olid oktoobri lõpus. Päevad on üldse kuskil korra kvartalis.

Ootan teie nõuandeid.

Ette tänades,
Kaisa

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan siiski raseduse planeerimisega oodata hormoonanalüüside stabiliseerumiseni normaalsel tasemel või püsiva alatalitluse saabumiseni. Samas, kui peaksite siiski rasestuma, ei ole katkestamiseks põhjust.
Kilpnäärme ületalitlus on lootele enamasti ohutu ja vajadusel võib väikestes annustes tiotiili võtta ka raseduse ajal. Loomulikult jälgitakse sel juhul raseduse ajal Teie kilpnäärme talitlust tähelepanelikult ja korratakse hormoonanalüüse 1-2 kuulise intervalliga.
Kas olete veendunud, et Teie tsüklihäire põhjuseks on kilpnäärmehaigus? Võib-olla on Teil teisigi terviseprobleeme, mis võivad rasestumist takistada. Tavaliselt tagasihoidlik ületalitlus tsüklihäiret ei põhjusta. Soovitan pidada nõu oma günekoloogiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.