psüühikahäired ja hormoonid 15.01.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

tere! küsimus tuleb kompleksne, kuid üritan kirja panna.. alustasin kombineeritud rasestumisvastaste pillide võtmist, kui olin 19-aastane ning võtsin neid 8 aastat järjest. infoks veel - päevad algasid mul alles 16-aastaselt ning arstid olid enne nende algust juba mures, et nii hilja algavad. 27-aastasena lõpetasin maikuus antibeebipillide võtmise. peale seda algas haigestumine, mis umbes juulikuus kiiresti progresseerus. elus oli ka stressoreid, kuid eelnevalt on mul olnud hullemaid aegu elus ja ma ei ole hulluks läinud :) ei hakka pikemalt oma kannatustel peatuma (mis olid jubedad), kuid kirjutan diagnoosi - raske depressioon, pluss ärevushäire ja sundmõtted. hakkasin saama antidepressantidega ravi (cipramil), alguses tundus, et need ei mõju, kuigi doosi tõsteti 20mg peale päevas. alles 2 kuu möödudes hakkas enesetunne paremaks minema. enam-vähem terveks sain alles novembriks. praegu tunnen ennast enam-vähem, kuid nüüd on mul PMS - enne päevi umbes nädal tunnen ennast halvasti ning kardan, et jään uuesti haigeks.. samad sümptomid, kuigi palju kergemal määral, kui see sügav auk, kus olin.

küsimused:
1) kas on võimalik, et minu psüühikahäire põhjustas/aitas tekkimisele kaasa antibeebipillide lõpetamine? p.s. muud sümptomid, mida beebipillide lõpetamine kaasa tõi olid akne ja ebaregulaarsed päevad.
2)nagu ma nüüdseks lugenud ja uurinud olen, võivad hormonaalsed kõikumised psüühikat mõjutada, ehtsaks näiteks PMS, sünnitusjärgne depressioon või psühhoos, depressioon menopausi ajal või reageerides antibeebipillidele. kas ma saan õigesti aru, et depressiooni võib põhjustada a) kas progesterooni tõus või b) östrogeeni langus?
3) mida saaks teha, et enda naissuguhormoone aidata järje peale saada ning paremini toimima? iseseisvalt olen hakanud praegu võtma mungapipart ning kuningakepiõli ja e-vitamiini
4) kas on olemas arsti, kes oskaks kompleksselt läheneda sellisele probleemile? see peaks olema siis nagu endokrinoloog-psühhiaater-günekoloog? :))) kellega peaksin konsulteerima? praegu on nii, et igaüks vaatab asja oma mätta otsast...
5) endokrinoloogile ma ei ole veel jõudnud, kuid minu nõudmisel tegi günekoloog siis, kui olin juba enam-vähem terve hormoonide testi, uurides östrogeeni ja progestoreeni. kahjuks ei ole mul see tulemus praegu siin, kuid testi tehti tsükli teisel päeval. tulemus oli madal, kuid nagu ütles gün. normi piires. samas vaatasin ise seda testi pärast ning lugesin altpoolt, et sama tulemus läheb põhimõtteliselt menopausi vahemikku! lubage meenutada, et olen 27... :)

mis te arvate sellest asjast? tänan teid juba ette vastuse eest.
Mirjam

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Alustan Teie küsimustele vastamist tagant ettepoole:
5. Arvan, et endokrinoloogi abi Te ei vaja. Kui menstruaaltsükkel on regulaarne ja ovulatoorne (progesterooni tase tsükli II faasis piisav), on hormonaalsest aspektist Teie suguorganitega kõik korras. Kui Teie östrogeenid oleksid tõepoolest menopausaalsel tasemel, teil veritsusi ei esineks (ainult piisav östrogeen on suuteline kasvatama emaka limaskesta, mis veritsusega irdub).
4. Arvan, et piisab täiesti, kui Teie PMS-iga tegeleb günekoloog ja depressiooniga psühhiaater. Mõlemat tohtrit tuleb Teil regulaarselt külastada ja kummagi probleemi lahendus pole kergete killast.
3. Kui Teie menstruaaltsükkel on ovulatoorne s.t. olete viljastumisvõimeline, toimivad naissuguhormoonid Teie kehas parimal võimalikul viisil. PMS-i vaevuste leevendamine on omaette probleem ja mitmed loodusravi vahendid (ka mungapipar ja kuningkepiõli) võivad soodsalt mõjuda.
2. Hormonaalsed kõikumised võivad tõepoolest psüühikale mõju avaldada. Kindlasti võib depressiooni soodustada naissuguhormoonide taseme langus (sünnitusjärgne, postmenopausaalne depressioon), kas ka progesterooni taseme tõus seda teha võib, ei oska kindlalt väita.
1. Päris kindlalt ei saa öelda ei ega jah. Rasestumisvastastes preparaatides on hormoonisisaldus siiski väike ja nende kasutamise lõpetamist ei saa võrrelda menopausi saabumise või sünnitusjärgse perioodiga. Depressiooni vallandumiseks on tavaliselt vajalik mitme teguri koosmõju ja kalduvus depressioonile on pärilikkusega kaasa antud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.