kas on tegu insulinoomiga 07.12.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.Olen pikka aega tundnud halba enesetunnet peale sööki.Pea käib ringi,tihti esineb ka kordinatsioonihäireid,rahutus ja väsimus.Vereproov on siiani korras olnud. Nõudsin perearstilt juba teist korda endokrinoloogile saatekirja et teha glükoositest.Selgus, et mul on veresuhkur korras aga oninsuliini sekretsiooni ebaadekvaatsus.Arst soovitas toituda tihemini ja loobuda kiiresti imenduvatest süsivesikutest.Et mul esineb hüpoglükeemia3-4 tundi peale sööki.Kirjutas metformiini tabletid.Võtsin kolmel päeval,siis hakkas halb,näost valge,käed värisevad,hakkasin ruttu leiba ja putru sööma ja nii mitu korda,lõpuks läksin kiirabisse.selleks ajaks andis juba järgi veresuhkur oli siis4,2.arst ütles,et seda rohtu ära võta enam,söö veel kodus ja diagnoosis depressioon.Hommikul läksin paha tundega tööle.Pidasin toidu suhtes dieeti nii nagu vaja,siis hakkas veel halvem,sest mul on väga liikuv töö,olen koolis kokk.Pidasin vastu vist 4 paeva,sõin juba iga tunni tagant,midagi ei mõjunud,kõht koriseb,ja tasakaal kaob kui süüa ei saa.Perearst arvas et mul on kiire ainevahetus ja söö pealegi,kuigi midagi välja ei tulnud kõik kadus ei tea kuhu.Ükspäev ei jäänud muud üle kui hakkasin sokolaadi sööma,sest muidu oleks kokku kukkunud,näost valge ja käed valged.Elasin lisaks tavalisele söögile veel sokolaadi najal mõne päeva.Läksin perearsti juurde,sain saatekirja EMOsse.Nüüd lähen haiglasse uuringutele.Minu veresuhkru näidud olid glükoosi testi ajal järgmised,tühja kõhuga 4,2 peale glükoosi joomist 1 tunni pärast 8,5 japeale 2 tundi 7,8 Insuliini näidud olid 2,0 siis 55,7 ja 76,9.Kas mul võib olla insulinoom,mis tagajärjed võivad olla ja lisaks selle halvale enesetundele on mul 3 aasta vältel ka men.tsükli häired aga laporoskoopiliselt on kõik korras,diag. varajane kliimaks.Olen 35 a.Kas need häired võivad olla omavahel seotud.Palun mingisugust infot.Ette tänades Elli

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ühele väga sarnasele küsimusele vastasin alles mõned minutid tagasi. Selles kirjas on siiski rohkem andmeid. Kõigepealt on Teie veresuhkru väärtused glükoosikoormuse järgselt täiesti korras (ei liiga kõrged ega liiga madalad). Insuliini väärtused pole selle testi kontekstis kuidagi diagnostilised ja nendest ei saa mingit järeldust teha. Insulinoomi eripäraks ei ole mitte ülemäärane reageerimine glükoosikoormusele, vaid ülemäärane insuliini tootmine ilma glükoosistimulatsioonita. Seega on insulinoomiga patsaientidele kõige probleemsem aeg öö, kui madal veresuhkur sunnib neid mõnetunnise intervalliga ärkama ja sööma. Päeval teevad nad seda nagunii ja siis ei olegi enestunne nii kehv.
Mul on hea meel, et lähete haiglasse uuringutele ja tõenäoliselt probleem laheneb.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.