Kas ikkagi kilpnääre? 06.11.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 55-aastane naine ja vaevlen ekstrasüstoolia käes suvest saati kasutan etasisiini, nüüd on lisandunud ka survetunne kaelas ja pidev köha juba 3 nädalat kaela ei või vaskult poolt puutudagi siis tekib selline jube poomistunne. See poomistunne tekib hooti, siis on väga paha olla ja süda hakkab ka kohe puperdama, kui pisut pikali heita siis hakkab pikkamööda tagasi andma. Perearst tegi vereproovi kilpnäärmekontrolliks ja ütles et proov on korras. 20 aastat tagasi raviti mul difuuset toksilist struumat. Samuti on valusad lihased ja paar ööd on esinenud lihastetõmblusi üle kogu keha. Samuti esineb tugevaid palavushoogusid. Kas oleks mõttekas lasta kontrollida kilpnääret rohkem, või ei ole see kilpnäärmega seotud. Palun Teie arvamust.
Ette tänades Mari

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui kilpnäärme hormoonanalüüsid olid korras, pole südamerütmihäired kilpnäärmega seotud. Iseasi on, et diffuusse toksilise struumaga patsient peaks ka remissiooni ajal kord aastas kontrollil käima ja hormoonanalüüsi tegema. Siis püsib protsess kontrolli all.
Teine aspekt on kilpnäärme suurus. Sellest saab ülevaate ultraheliuuringul. Siis saab selgust, kas kilpnääre on suurenenud ja kas survetunne kaelas võiks olla tingitud suurenenud kilpnäärmest. Valusad lihased ja lihastumblused tavaliselt kilpnäärme ületalitlusega kokku ei käi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.