kilpnääre ja peavalud 11.09.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Hiljuti diagnoositi mul kilpnäärme alatalitlus. Juba paar aastat tagasi ilmnesid jalgade paistetus ja lihaskrambid. Eriti paistetas üks jalg. Mul on ka kõrge vererõhk. Veidi aega enne kilpnäärme diagnoosimist ja rohtude võtma hakkamist hakkasid südamekloppimise ja nõrkuse ning nn minestamise- moodi seisundi hood. Nüüd seoses L-thyroxini võtma hakkamisega (võtan ka vererõhu ja pulsi normis hoidmise rohtu) need hood sagenesid ja lisandunud on ka valutuiked peas, eriti ühel pool kõrva juures ja meelekohas, krambid ülaseljas ja kaelas (lisaks juba enne mujal olnud krampidele)ja valud silmade kohal. Kui see hoog tuleb lööb suhu ka imeliku maitse.Vererõhk on ravimite toimel muidugi üsna järsult alla läinud. Kas tegemist on "kilpnäärme nähtudega" või on ehk ajus midagi? Mäletan, et paar aastat tagasi oli üks lühike periood, kui olid tasakaaluhäired ja kõrvas kumises. See läks siis üle ja ununes.Praegu oli ka kolesterool 13. Endokrinoloog ütles, et see on osalt kindlasti kilpnäärmest, aga mitte ainult. Olen hirmus mures.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ei jalgade paistetus, lihaskrambid, südamekloppimine, minestushood, peavalud ega imelik maitse suus ole kilpnäärme alatalitlusele iseloomulikud vaevused ("kilpnäärme nähud"). Turseid võib alatalitluse puhul küll esineda, kuid enamasti näol ja kätel. Kilpnäärme alatalitlus muudab südame töö pigem aeglasemaks ja valusid selle seisundiga ei kaasne. Alatalitlusele iseloomulikeks vaevusteks on peale eelpool nimetatud tursete ja südametegevuse aeglustumise unisus, apaatia, külmakartlikkus, naha kuivus, hääle muutumine käredaks, kõhukinnisus. Ka L-türoksiin, mis on kilpnäärmehormooni sünteetiline asendaja, ei kutsu eelkirjeldatud vaevusi esile, vaid kustutab alatalitlusele iseloomulikke nähte.
Kuna Teil on peale kilpnäärme alatalitluse ka teisi kroonilisi haigusi (kõrgvererõhutõbi), soovitan veelkord perearstiga nõu pidada ja koos Teie vaevustele seletusi otsida. Kui kilpnäärmehormoonid on L-türoksiiniga korda läinud, tuleb uuesti kolesterooli määrata. Tõenäoliselt on kolesterooli väärtus siis parem, kuid siiski kõrgenenud, ja lisaks teistele ravimitele tuleb hakata tarvitama ka kolesterooli langetavaid tablette.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.