salenyd 04.08.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Lugesin Delfi foorumis rohust nimega Salenyd. Pidavat aitama kaalu langetada oluliselt, so pärsib söögiisu. Ma olen 173 cm pikk ja kaalun kuskil 87-88 kilo. 2 aastat tagasi olin üle saja ja siis käisin kaalujälgijates. Eelmisel talvel võtsin jälle 5 kilo juurde ja nüüd suve hakul näljutasin ennast nn Kremli dieediga ja sain jälle kuskil 3 kilo alla. Töötan ja õpin, voodis ei vedele- tahan öelda, et aktsiivseks sportimiseks aega ei ole aga mingi voodikaunistus ma kah ei ole. Aga tahaks normaalkaalus olla! Ma ei suuda süüa neid kaalujälgijate toite, so vaaritamiseks mul aega ei ole, aga 5% juku juust, teraleib, rasvata kohupiim ja vees keedetud kapsas ajab mind öökima. Veel infoks, et mul on kilpnääre täielikult eelaldatud mürgise ületalituse tõttu 2 aastat tagasi.
Mida arvate Salenydi kasutamisest? Kes seda ravimit välja kirjutab ja kas tõesti see aitab?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Salenydi kohta ei oska midagi kosta. Tegemist on tõenäoliselt käsimüügis saadaval oleva toidulisandiga (retsepti pole vaja). Proovida võib, tervisele kahju tõenäoliset ei tee.
Tegelikult pole Teil palju ülekaalu, kõigest 10-15kg. Sellest saab hea tahtmise korral kindlasti lahti. Kremli dieeti pole selleks pidada vaja. Aitab tervest talupojamõistusest. Ka ei ole vaja süüa midagi sellist, mis okserefleksi vallandab. Meeles tuleb lihtsalt pidada, et toiduga ei tohi päevas saada rohkem kui 1600 kcal energiat, kulutada tuleb aga rohkem. Ja see peab kestma pikka aega, 1-2 aastat. Võite 1600 kcal piires oma dieedi kokku panna põhimõtteliselt millest iganes. Selge on see, et kaloririkkaid toite mahub sinna lihtsalt vähe ja kalorivaeseid oluliselt rohkem. Valik on Teie teha. Soovitan siiski võimalikult mitmekesist ja vitamiinirikast toitu - juurvilja, lahjat liha ja kala, piimatooteid. Päriselt võiks loobuda üksnes nn. kiirestiimenduvatest süsivesikutest (maiustused, karastusjoogid, küpsetised).
Kui Teie kilpnääre on täielikult eemaldatud, saate tõenäoliselt asendusravi L-türoksiiniga. Kui selle foonil on hormoonanalüüsid korras, et takista kilpnäärme puudumine kaalu langetamist.
Tervitades ja jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.