apnoe seotus kilpnäärme alatalitusega 26.07.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen naine 44 a. eluaeg ülekaaluline,neli kuud tagasi jätsin suitsetamise maha peale seda kui olin maohaavadega haiglas olnud.Kaal tõusis veelgi juba 112kiloni kusjuures enesetunne on kohutav jõudu pole ,poomistunne,öösiti magada ei saa kuna niipea kui tukastan seiskub hingamine(alates jaanipäevast) öösiti istun,kõnnin mööda tube paar korda olen üleväsimusest kndides magama jäänud ja kukkunud aga hirm apnoe ees on sedavõrd suur,et voodisse ei julge minna,endokrinoloog on määranud pool aastat tagasi L-Thyroxin 50mg päevas,peale nande hädade kasvab ka habe nii ,et pean kaks korda päevas habet ajama .Mul on 3 last ja kõik rasedused olid tugeva hormoonraviga säilitatud.Perearst väidab , et see kõik tuleb valest mõtlemisest ja stressist. Peamine mure on siiski hingamine ,tunnen ,et enam ei jõua paanika ja väsimus on ajuti viinud mõtteid surmale,kuna tunnen ,et keegi ei usu mind(arstid).

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan kõigepealt alustada kõige suurema probleemi - uneapnoe probleemi - lahendamisest. Selleks soovitan pöörduda SA PER Mustamäe Haigla Konsultatiivsesse Polikliinikusse kopsuarst dr. Erve Sõõru vastuvõtule. Kui olete Lõuna-Eestist, siis ka Tartu Ülikooli Kliinikumis tegeletakse kindlasti uneapnoe probleemiga.
Kindlasti tuleb kontrollida ka kilpnäärmehormoone ja hinnata türoksiinravi adekvaatsust. Olete väga tubli, et suutsite suitsetamisest loobuda. Kehakaalu langetamiseks tuleb muidugi veel kõvasti vaeva näha. Soovitan alustamiseks kaalujälgijatega ühineda. Seal näete ka, et paljudel teistelgi naistel on samad mured. Karvakasvu rohkenemine on suures osas ülekaaluga seotud, meessuguhormoonide sisalduse võiks siiski määrata.
Võimalik, et ka perearstil on teataval määral õigus ja krooniline stress on tekitanud depressiooni. Teie vanuses ei tohiks surmamõtted küll veel pähe tulla.
Peaasi, et Teie endasse usute.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.