kaalu pidev muutumine. 24.07.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.Mul on selline mure,et mu kaal muutub pidevalt.Pea 2 aastat tagasi ma sünnitasin,rasedusega tuli juurde 22 kg,nii et lõpuks kaalusin ma 89 kg.Oli rasedus toksikoos.Siis ajapikku sain oma kaalu juba 75 kg peale,ja sealt see kõikumine hakkas...kord kaalusin 80,siis 77,siis 81,ja lõpuks suurte pingutustega sain kaalu uuesti 75 peale.Nüüd on aga sellest umbes 3 kuud möödas ja mu kaal on 86 kg,aga see on ju 11 kg rohkem.Kas on normaalne,et kaal nii vähese aja jooksul nii palju kõikuda võib?Eks ma söömisega peaksin ka tagasi hoidma,aga siiski,ma ei ole ju kogu aeg söögikausi juures,ega pugi toitu sisse.Aeg ajalt käin isegi rattaga 30 km lõike tegemas....nüüd on kuu aega olnud selline kodune aeg,aias töö,lapsega tegelemine jne...pole nagu otseselt trenni teinud.Kas peaksin pöörduma arsti juurde,või võib see olla sellest,et ma olen lihtsalt ennast paksuks söönud?Täpsustuseks veel nii palju,et olen 19 aastane.Ja isapoolses suguvõsas,vanavanematel oli rasvumistõbi.Jään vastust ootama...
ette tänades
Triin

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui soovite kehakaalu langetada, olgu põhimõtteks järjepidevus. Kaal ei lange, kui peate dieeti esmaspäevast neljapäevani, kuid reedest pühapäevani sööte valikuta. Paarikuulise range dieediga võib noor inimene kaalust 10 ja enamgi kilo kaotada, kuid kui siis taas endise elu juurde tagasi pöörduda, tulevad kaotatud kilod sama kiirelt tagasi. Seega tuleb dieediplaan teha vähemalt 2 aastaks ja kaalukaotus olgu 1-2kg kuus, mitte rohkem. Sellise tempoga suudab organism temas toimuvate muutustega harjuda. Samuti ei tohi dieet olla liiga range (ca 1600 kcal päevas), sest pideva näljatundega on raske elada. Kahe aasta jooksul kaotate niimoodi kõik oma rasedusaga juurde saadud kilod ja lisaks muutuvad põhjalikult Teie toitumisharjumused. Järgmise lapse sünni järel alustate otsast peale.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.