probleemid päevadega 23.07.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Saan kohe 17 a. ja põen kilpnäärme alatalitlust. Paar kuud tagasi endokrinoloogi juures kontrollis käies saatis ta mu jälle paarile uuringule seoses suguhormoonidega.
Uurungust selgus et menstruaaltsüklit tekitav hormoon oli mul enne madal ja nüüd on veel madalam. Küsis kas menstruatsiooniga on probleeme ja vastasin et ei ole kuna polnud midagi tähele pannud.
Nüüd aga kui ise jälgin tähelepanelikumalt siis olen tähele pannud et tihti algab menstruatsioon nädal varem. Seda oli ka enne ette tulnud aga ei pidanud eriti tähtsaks. On juhtunud ka niimoodi et kuu alguses hakkab menstruatsioon ja sama kuu lõpus uuesti.
Tavaliselt kaasnevad ka menstruatsiooni esimeste päevadega valud alakõhus.
kas on normaalne et menstruatsiooni vahel on alla kuu?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Olete veel väga noor ja absoluutselt regulaarne ei peagi Teie tsükkel olema (paljudel naistel säilib väike ebaregulaarsus ka hiljem ja haigustunnuseks see ei ole). Ka tsükli pikkus ei pea olema 30 päeva, kõige tavalisem ongi 28 päevane tsükkel, aga pikkuseks võib olla ka 26 päeva. Sel juhul võibki veritsus olla kuu esimestel päevadel ja tulla uuesti sama kuu lõpul. Tuimad valud alakõhus menstruatsiooni alguspäevadel on samuti tavaline ilming ja haigusele ei viita. Abi saab näiteks ibufrofeenist, mida apteegis müüakse retseptita.
Ei oska kahjuks arvata, millise suguhormooni sisaldusega Teie endokrinoloog rahul ei olnud. Paluge arstilt lähemat selgitust. Kui kilpnäärmehormoonid asendusraviga normis püsivad, ei saa alatalitlus sugunäärmetele mõju avaldada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.