hormoon ravi. 22.07.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kas on liiga hilja alustada hormonaalse raviga lühikese kasvu suhtes, kui inimene 16 ja pool aastat vana ning mehelikud välised omadused on juba arenenud( karvad, hääl, õlad)? Pikkus on 157cm ja see on selle vanuse kohta ikka liiga vähe.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kasvuhormoonravi tulemuslikkuse seisukohast on kõige olulisem toruluude kasvutsoonide luustumine. Kui see on toimunud, siis pikkuskasvu enam juurde ei tule. Üks tegureid, mis kasvutsoonid luustuma paneb ja pikkuskasvu lõpetab, on suguhormoonide taseme tõus. Seega võib välise suguküpsuse alusel tõepoolest ennustada, et kasvutsoonide luustumine on toimunud. Kasvuhormoonil on organismis küll ka teisi ülesandeid ja tegelikult tehakse mujal maailmas kasvuhormooni puuduse korral asendusravi ka täiskasvanutele. Seega võiks soovitada vähemalt korra siiski ennast endokrinoloogi juures kontrollida (labakäte röntgenülesvõte luulise vanuse määramiseks, kasvuhormooni ja teiste kasvamise seisukohalt oluliste hormoonide määramine). Saatekirja annab perearst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.